Jeg bruger Adobe Illustrator, jeg prøver at kigge på billederne, tak! :-)
Du kan desværre ikke arbejde med billeder i Illustrator. Har du Photoshop?
Forresten, jeg lagde nu mærke til at billede1.jpg er et baggrundsbillede med variable bredde. Men du lægger et blåt overlay hen over det, så man nærmest ikke kan se det. Hvis jeg var dig ville jeg eksportere det i en lav opløsning med høj komprimering. Fx 800px i bredden og 50% komprimering. Jeg vil skyde på at du kan få den ned under 50kb.
Men du har en del andre problemer, her er nogen af de store:
1. Logoerne i bunden viser du i 232x232px men lader brugeren hente en PNG i 4861x4861px. Det er jo spild af bandwidth ;)
2. Du har 22 JavaScript filer, som du finder det nødvendigt at brugeren skal downloade en efter en. Er det nødvendigt med dem alle? Du bør samle dem i én fil og komprimere filen (det burde der findes plugins der kan gøre for dig)
3. Du har 17 CSS filer. Same deal.
4. Forsiden har en ~500ms svartid. Eftersom at dine sider er statiske, burde du nemt kunne implementere en page cache som for svartiden ned på 50-100ms.