Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Kunstnermoms

Side 1 ud af 1 (8 indlæg)
  • 1
Fra Ryomgaard
Tilmeldt 28. Jun 10
Indlæg ialt: 55
Skrevet kl. 09:46
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej,

Vi har et smykkefirma (sisterunika.dk som er et I/S firma) hvor vi dels laver unika smykker og seriefremstillede smykker. Spørgsmålet er om vi må bruge kunstner salgsmoms (5%) på unika smykkerne?

På forhånd tak.

Venligst,

Lars Bergmann

Tilmeldt 10. May 09
Indlæg ialt: 1058
Fra  Ronnie Skrevet kl. 10:09
Hvor mange stjerner giver du? :

Prøv skatte loven §13 stk. 1 nr. 7

Jeg tror ike at I slipper for de 25 % moms

Ronnie 

Venlig hilsen.

Ronnie 

Fra Ryomgaard
Tilmeldt 28. Jun 10
Indlæg ialt: 55
Skrevet kl. 11:02
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Ronnie,

Tak for svar. Jeg har ikke terpet §13 stk. 1 nr. 7 så jeg kan den udenad og eftersom jeg ikke kan finde den på nettet, vil jeg høre om du vil fortælle mig hvad der står i den?

Flere jeg kender er omfattet af kunstnermoms, bl.a. glaskunstnere oa. da de sælger egne unika værker som er omfattet. Så mit spørgsmål går på om vi er omfattet eller ej. Og et tilhørende spørgsmål kunne være hvad grunden skulle være til at vi ikke er omfattet.

Tak igen.

Venligst,

Lars Bergmann

Tilmeldt 10. May 09
Indlæg ialt: 1058
Fra  Ronnie Skrevet kl. 11:26
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg fandt det her på Skat.dk

Kunstnerisk virksomhed

Vederlag, som er opnået for forfatter- og komponistvirksomhed og anden kunstnerisk virksomhed, er fritaget for moms.

Det gælder fx:

  • Vederlag for forfatter- og komponistvirksomhed
  • Vederlag til skuespillere og musikere
  • Vederlag for foredragsvirksomhed
  • Vederlag for visse former af journalistisk virksomhed
  • Tatovører, der arbejder med egne kunstneriske forslag i forbindelse med tatovering.


Du skal være opmærksom på, at momsfritagelsen ikke omfatter:

  • Salg af varer, fx kunstgenstande
  • Arrangementer, fx koncerter, hvor kunstneren selv opkræver entre.


Hvis du udfører momsfri kunstnerisk virksomhed, skal du ikke betale lønsumsafgift.

på http://www.skat.dk/SKAT.aspx?oId=70157&vId=0&search=%A7%A413 

Venlig hilsen.

Ronnie 

Fra 3210 Vejby
Tilmeldt 2. Mar 11
Indlæg ialt: 46424
Fra  John Hannover Skrevet kl. 12:17
Hvor mange stjerner giver du? :

som du beskriver det er det salg af varer - det gælder også unika varer som har helt normal moms. Det enkle hvis du vil være sikker er at smide 350 kr efter skat for et bindende svar, men jeg tror nu det vil være ret spildt hvis det i sælger er smykker - unika smykker

vh

6 stærke Ivæksætterbøger - e-bøger/paperbacks - letlæste I LINK HER 
Intro til regnskab - og Fradrag - e-bøger letlæste I LINK HER

Min gratis blog www.johnhannover.com 

Fra Ryomgaard
Tilmeldt 28. Jun 10
Indlæg ialt: 55
Skrevet kl. 12:58
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej,

Tak for svar. Det er salg af egne unika smykker, dvs. vi fremstiller dem selv.

Skat henviser i en afgørelse til momslovens §69 stk. 4 nr. 2 og dermed momslovens §30 stk. 3 om reduceret momsgrundlag. Afgørelsen er her: http://www.skat.dk/SKAT.aspx?oID=121478

Jeg føler mig ikke overbevist om at vi ikke er omfattet af den reducerede moms. Vi skal snart til årsregnskabsmøde med vores revisor, så jeg tager det med som et punkt der og får det afklaret med 100% sikkerhed.

Tak igen.

Venligst,

Lars

Fra 3210 Vejby
Tilmeldt 2. Mar 11
Indlæg ialt: 46424
Fra  John Hannover Skrevet kl. 13:02
Hvor mange stjerner giver du? :

god ide med revisor snakken. Jeg har en bekendt der brugte k moms - og fik dom mod sig for 500.000 kr hvilket lukkede ham, så man skal ikke misse den - evt få bindende svar fra skat hvis revisor ser tanken i det

vh

6 stærke Ivæksætterbøger - e-bøger/paperbacks - letlæste I LINK HER 
Intro til regnskab - og Fradrag - e-bøger letlæste I LINK HER

Min gratis blog www.johnhannover.com 

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 13:37
Hvor mange stjerner giver du? :

Lars:
l momslovens §69 stk. 4 nr. 2

Den henvisning vedrører skulpturer - så hvis det er det I laver så ja.

Spørgsmålet egner sig ikke til bindende forhåndsbesked da det afhænger af det enkelte smykke. Eksempelvis vil smykker af sølv og guld ikke være omfattet af kunstnermoms (nr. 5 eller 6 som jeg husker det paragraf 69 stk 4).

Så I kan meget vel ende med at nogle ting er omfattet og andre ikke. Tag en snak med jeres revisor og få opstillet nogle guidelines for hvornår et smykke er omfattet og hvornår det ikke er.

Side 1 ud af 1 (8 indlæg)