Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Sevendays søger leverandører af fede tøjmærker

Side 1 ud af 1 (10 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 25. Jan 14
Indlæg ialt: 63
Fra  Sevendays I/S Skrevet kl. 15:48
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Amino brugere, 

Vi er nogle drenge på 18-19 år, som er ved at starte en webshop ved navn Sevendays.dk op. Drømmen er for os at kunne finde nogle leverandører som kan levere tøj, som vi kan videresælge. Vi har stor erfaring indenfor affiliate og promovering igennem sociale medier, så vi har den vej igennem stor mulighed for at kunne nå målgruppen. 

MEN! Nu har vi prøvet at kontakte Les Deux og de fortalte, at vi skulle sende en mail til dem, når vi var opstartet og så skrive lidt om hvilke produkter vi solgte osv. Problemet er jo bare, at vi ingen leverandører har og at der ikke er særlig mange mærker der vil sælge, før der et par andre stykker, som også har åbnet op. 

Hvem skal man kontakte? Og hvad skal man sige, som vil kunne overbevise dem om at netop os kan sælge deres produkter og skabe stor omtale?

Kan man finde nyligtopstartet mærker nogle steder, hvor chancen for at købe af dem ville være stor?

Mvh. Mathias og Frederik 

Fra KBH
Tilmeldt 7. Jun 10
Indlæg ialt: 106
Skrevet kl. 16:52
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej smartstock.

I kunne begynde med at købe rest partier af tøj, der er masser af folk der ude der sælger rest partier af tøj via nettet ,køb  det og sælge det på jeres wepshop. På den måde har i fået opbygget en forretning op, som i kan fremvisse til kommende samarbejdspartner om hvad i sælger på jeres wepshop. 

Mvh Mimusa

Tilmeldt 25. Jan 14
Indlæg ialt: 63
Fra  Sevendays I/S Skrevet kl. 19:40
Hvor mange stjerner giver du? :

Tusind tak for svaret! 

Det vil vi prøve at gøre.

Vil du foreslå udelukkende at kontakte webshops og efterspørge deres tidligere kollektion - eller er der også chance for at kunne skaffe produkter ved at tage på tøj messer osv? 

Tilmeldt 22. Nov 13
Indlæg ialt: 12
Fra  Oblivious Skrevet kl. 19:46
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Mathias og Frederik.

Har I nogen speciel målgruppe i tankerne? Herre/Dame/Børn?

De bedste hilsner

//Mette 

Tilmeldt 25. Jan 14
Indlæg ialt: 63
Fra  Sevendays I/S Skrevet kl. 19:51
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Mette, 

Ja, vores målgruppe er primært unge og mænd mellem 16-25.

Har I noget i tankerne??? :) 

Tilmeldt 22. Nov 13
Indlæg ialt: 12
Fra  Oblivious Skrevet kl. 20:14
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej igen.

Min partner og jeg har netop startet tøjmærket Oblivious, der primært målretter sig til unge mænd. Vores kollektion er der stadig meget begrænset, så det er formegentlig ikke synderligt interessant for jer på nuværende tidspunkt :)

//Mette.

Tilmeldt 25. Jan 14
Indlæg ialt: 63
Fra  Sevendays I/S Skrevet kl. 20:19
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Mette, 

Det ser virkelig lækkert ud! Det kunne vi sagtens være interesseret i.

Vil du ikke lige sende en mail på Frederikorskov95@gmail.com med hvad I kan tilbyde, hvad priserne ligger på - og hvor mange I allerede har leveret til?

Mvh. Frederik Ørskov
Sevendays 

Tilmeldt 25. Jan 14
Indlæg ialt: 63
Fra  Sevendays I/S Skrevet kl. 20:33
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Mette, 

Det ser virkelig lækkert ud! Det kunne vi sagtens være interesseret i. 

Vil du ikke lige sende en mail på Frederikorskov95@gmail.com med hvad I kan tilbyde, hvad priserne ligger på - og hvor mange I allerede har leveret til?

Mvh. Frederik Ørskov
Sevendays 

Tilmeldt 25. Jan 14
Indlæg ialt: 63
Fra  Sevendays I/S Skrevet kl. 23:25
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej igen,


Jeg kunne ikke finde din e-mail adresse, så du får den lige her:



Hej Mette, 

Vi er, som sagt, i en opstartsfase. Vi har alle tre længe arbejdet med online marketing og har altid beskæftiget os med online handel og promovering. Derudover har vi arbejdet med Affiliate-marketing, e-mail marketing og marketing på sociale medier. Dette betyder, at vi har stor erfaring indenfor promovering af sider/produkter på sociale medier. 

Ved markedsføring med give-aways, konkurrencer, quiz etc. på f.eks. Facebook vil vi kunne nå ud til 500.000 personer i alderen 15-25 år. Derved kan vi ramme vores målgruppe meget præcist - men også meget hurtigt. Dette vil skabe stor omtale for jeres produkt. 

Derfor tilbyder vi også dette til jer for at hjælpe jer med at optimere jeres produkt, da vi mener at Oblivious kan blive stort i Danmark til den kommende sæson eller sæsonen til næste år. Vi sælger altså ikke kun jeres produkter, men vi skaber også stor omtale om det. 

Vi har samarbejde med en italiensk designer, som leverer kvalitets polo-shirts til os. Mærket er udbredt i Sydeuropa og England og ligger i prisklasse med mærker som f.eks. Ralph Lauren og Tommy Hilfiger. Derfor vil I også komme til at blive associeret med disse mærker, når kunden besøger webshoppen

Vi kan se, at I sælger jeres t-shirts til 225,- hvilket lyder som en fair pris. Vi ønsker dog at tilbyde jer 50,- pr. t-shirt, da vi som sagt tidligere, også hjælper jer med at komme i gang og med at sprede jeres produkt. 

Derudover vil betale 100,- pr. cap. 

Priserne er selvfølgelig vejledende - så I er mere end velkommen til at skrive tilbage, da vi ser frem til et arbejde med jer i året 2014. 


Mvh. Frederik Ørskov
Sevendays

 

Tilmeldt 22. Nov 13
Indlæg ialt: 12
Fra  Oblivious Skrevet kl. 07:41
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Frederik.

Jeg har også forsøgt at sende dig en mail, med det ser ikke ud til, at den er gået igennem :) Min email er mette@oblivious.co, så kan vi lige tage en videre snak der.

Hav en god dag.

Med Venlig Hilsen

//Mette.

Side 1 ud af 1 (10 indlæg)