Hej, Når en kunde køber et af mine produkter tilmeldes de automatisk mit nyhedsbrev for det pågældende produkt. De har mulighed for via min kundeportal at afmelde sig, samt at afmelde sig via et link i hver email. Jeg anser det som almindelig god service at sende dem en mail når jeg udgiver en ny version af et produkt, men... holder den idag eller vil det blive opfattet som SPAM rent lovgivningsmæssigt? mvh Brian |
Fremgangsmåden med at sende et nyhedsbrev med information om et nyt produkt holder fint rent juridisk, hvis modtageren har haft mulighed for aktivt at framelde sig i forbindelse med opgivelse af e-mail-adresse til dig.
Du må altså gerne, i forbindelse med f.eks. et køb, have en checkbox med teksten "Tilmeld mig nyhedsbrevet", som er checked på forhånd, bare modtageren har mulighed for at af-checke den. Du må dog ikke tilmelde brugeren til nyhedsbrevet uden at gøre ham/hende opmærksom på det og give mulighed for ikke at blive tilmeldt.