Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Dansk sportsvogns projekt søger investor

Side 1 ud af 1 (2 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 27. Feb 06
Indlæg ialt: 7
Skrevet kl. 22:55
Hvor mange stjerner giver du? :

Unik mulighed for at investere i et dansk bil projekt med højt niveau.

Projektet er 3/4 færdigt. (fuld skala model booket til primo Oktober) lancering af færdig bil, Lemans Juni 2008.

Super design (designet af 2 bildesignere) - 3D udført af person fra Zagato

pt. 14 mand tilknyttet projektet.

Performance: 265hk, 0-100km/t <4sek., vægt ca 650kg.

Kapital behov + 2,5 millioner kroner.

Mere info ved henv. til soendergaard-automotive@stofanet.dk

Beklager den sparsomme information, men det er et meget spændende projekt med et stort salgs potentiale i hele EU. Bilen er blevet vist til nogle internationalt anerkendte bilelskere og de er begejstret.

 Evt gode PR muligheder for et eksisterende firma/virksomhed. Promotion aftale på plads med internationalt bil magasin.

Tilmeldt 27. Feb 06
Indlæg ialt: 7
Skrevet kl. 09:37
Hvor mange stjerner giver du? :

Extra info: Bilen skal ikke deltage i Lemans løbet. Den skal udelukkende introduceres under dette løb, da der er rigtigt mange potentielle købere tilstede. En del har spurgt hvormange biler vi forventer at sælge. - Ca 3-500/årligt biler i løbet af de næste 3 år. Bilen skal produceres under de nye regler for low volume manufacturer (max 1000 biler/årligt) På denne måde undgås de helt strenge og dyre krav for crashtest.

Når vi skriver der er gode muligheder for PR - er det fordi bilen allerede nu lovet eksponering i stor stil. Så sidder du i spidsen for et firma der gerne vil have sympati og kredit for at støtte projekter der går imod strømmen, så er muligheden her.

RS 

Side 1 ud af 1 (2 indlæg)