Hej Amino! Jeg snakkede lige med en anden seo gut omkring linkbuilding via blog/ sponsorerede links. Jeg mener, jeg engang har læst en at google "scanner" for ord som sponsoreret, markedsføring osv. Er der nogen der kan be- eller afkræfte det? Mvh. Jakob Wolff |
Jeg tror ikke, de "scanner" efter det forstået som en automatiseret proces - men det er bare mit bud.
Du kan til gengæld være sikker på, at de løfter et øjenbryn (og nok også mere end det), kommer de forbi et sponsoreret indlæg med dofollow-links i.
Derved ikke sagt, det ikke kan være en god idé - udført korrekt virker det helt suverænt. Det kommer i sidste ende an på, hvordan du griber hele idéen samt din outreach an.
Der er stor forskel på at skrive "Vil du have en vareprøve fra mig - jeg kan se, du er en dygtig blogger og vil gerne støtte dig?" og "Hvis du får den her vare, får jeg så 2 dofollow links til evig tid fra dit site?"
MEGA stor forskel. ;-)