Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Wordpress - Forskellige variationer af samme produkt

Side 1 ud af 1 (9 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 10:04
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Amino

Jeg er igang med at sætte min første webshop istand via Wordpress, temaet jeg bruger hedder zeeNoble, og jeg bruger Woocommerce til at håndtere alle mine produkter.

Jeg har et problem som jeg håber nogen kan hjælpe mig med at løse, for jeg har sat fast det samme sted i et par uger nu. Jeg har svært ved at forklare jer hvad det réelle problem er, så derfor har jeg lagt nogle billeder op på imgur.com som jeg vil linke til.

I får hele historien med det samme...

Jeg har over 400 produkter som hver har 3 specifikationer: Størrelse, ET & PCD mål.
Derfor er alle 400 produkter, variable produkter som hver kan fåes i forskellige størrelser og specifikationer. 

Kig på billedet: http://i.imgur.com/faa3S3G.jpg

Her ser du et lille vindue med et .pdf katalog. Produktet som vi skal fokusere på hedder F1001, og som i kan se findes den i forskellige størrelser, ET & PCD mål. I baggrunden ser du hvordan hjemmesiden ser ud og de 7 selection boxes som er nødvendige at have til det produkt jeg er ved at sætte ind på hjemmesiden.

Men hvorfor så mange selection boxes? For som du kan se i pdf kataloget kan den første størrelse(15x7.0) fåes i ET mål der hedder: 35-40 og PCD mål: 100-115 hvilket er nemt nok at sætte ind. Men når jeg skal have sat den næste størrelse ind(16x7.0) så hedder ET målet pludseligt 35-42 og PCD målet hedder 100-120. Derfor kan jeg ikke rigtigt finde ud af hvordan jeg undgår alle de selection boxes der tydeligvis er spild.

Et billede af hvordan mine attributes og variations ser ud: http://i.imgur.com/3CBOlRi.jpg

Jeg har tænkt over en løsning, men jeg ved ikke hvordan jeg skal få den tanke lagt ind på hjemmesiden, så at sige.

Jeg vil gerne have at når kunden går ind på produkt F1001, så vil den eneste synlige selection box være "Rim Size". Når kunden så har valgt sin ønskede størrelse på produktet, vil næste selection box vise sig, nemlig ET boxen. Når kunden så har valgt ET målet på sit produkt skal den sidste box poppe op, som er PCD målet. 

Alle de her informationer som kunden vælger skal overføres til "Checkout" siden, så kunden kan se ligepræcis hvad det er han er ved at købe.

- Håber i kan forstå mit problem, hvis ikke. Er i meget velkomne til at skrive til mig på: m.boege2@gmail.com
For jeg vil simpelthen gøre alt for at jeg kan komme videre herfra

Mvh.

Mark





 

Fra Storkøbenhavn
Tilmeldt 6. Oct 09
Indlæg ialt: 823
Skrevet kl. 10:12
Hvor mange stjerner giver du? :
Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 10:24
Hvor mange stjerner giver du? :

Har terpet den side hele vejen igennem og tilbage igen. Men jeg kan stadig ikke finde en løsning på mit problem, og det nager mig virkelig:(

Fra Viborg
Tilmeldt 24. Sep 10
Indlæg ialt: 737
Fra  Webdesign, Niels Madsen Skrevet kl. 11:01
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Mark.

Opretter du dit varelager manuel, eller bruger du csv opload?

Disse plugins kan hjælpe dig med opsætning ad de forskellige varianter.

Woocommerce CSV Import

Woocommerce CSV Import Attributes add-on – Købt www. http://allaerd.org/

Woocommerce CSV Import Custom field add-on – Købt

Woocommerce CSV Import variable products add-on – Købt

Wocommerce har også deres egen csv plugins

Mvh. Niels

https://itwebsite.dk

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 11:09
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Niels


S
ys ikke jeg kan finde noget omkring CSV og hvad det gør godt for. 

Jeg er ikke sikker på om jeg behøver CSV, for jeg er så utrolig tæt på at have en succesfuld webshop. Men kan bare ikke sætte alle mine produkter op så de har de rigtigt variationer. 

Fra Viborg
Tilmeldt 24. Sep 10
Indlæg ialt: 737
Fra  Webdesign, Niels Madsen Skrevet kl. 12:04
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Mark.

Du opretter de forskellige:

Attributes

Custom field

variable products

Opretter alle dine varer i exel regneark og gemmer den som csv fil og bruger Woocommerce CSV Import

hvor du kan opload alle dine varer med en click, men det kræver at du opsætter Attributes, custom field og variable.

Når du har lavet din regneark kan du altid gå tilbage og retter dine priser og varer, uden at du skal gøre det manuel.

Tænker at din leverandør har en sådan exel fil på deres varelager. At oprette 400 - 500 varer manuelt, er helt vildt.

Woocommerce har også deres egen plugins, se link:

http://www.woothemes.com/product-category/woocommerce-extensions/

 

Product CSV Import Suite

 

Mvh. Niels

https://itwebsite.dk

Fra Viborg
Tilmeldt 24. Sep 10
Indlæg ialt: 737
Fra  Webdesign, Niels Madsen Skrevet kl. 12:08
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Mark.

Har du en link til siden, så vi kan se den?

Mvh. Niels

https://itwebsite.dk

Fra Viborg
Tilmeldt 24. Sep 10
Indlæg ialt: 737
Fra  Webdesign, Niels Madsen Skrevet kl. 12:16
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Mark.

Kan se dit theme er en Wordpress theme, men ikke en Woocommerce webshop theme, kan også drille lidt i din opsætning.

Mvh. Niels

https://itwebsite.dk

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 12:45
Hvor mange stjerner giver du? :

Okay så en CSV fil er sådan set bare et excel ark som skal uploades kvit og frit?

Jeg prøver lige at spørge min forhandler om han har en CSV fil liggende.

Temaet er ikke et woocommerce webshop tema, nej. Men nu er jeg kommet så langt med hele min hjemmeside uden at støde på nogle problemer der har noget at gøre med mit tema, ihvertfald ikke nogen jeg ikke selv har kunne finde ud af trods jeg ikke har arbejdet med hjemmesider i mere end 2 måneder.

Siden er ikke online endnu da jeg har bygget siden op fra bunden og derfor ikke synes at det var en god idé at folk så en ufærdig hjemmeside

 

Side 1 ud af 1 (9 indlæg)