Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Registrering af virksomheden

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 31. Aug 07
Indlæg ialt: 279
Skrevet kl. 23:38
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej

Jeg er netop ved at udfylde "registering af virksomhed" ansøgningen og er gåt i stå ved et punkt angående moms. - Der står om virksomheden skal moms registereres ...(Det skal den ) , men man skal der også oplyse "startdato for pligter"....(Skal jeg her angive datoen for hvornår jeg starter mit firma ?)

Forresten skal jeg også lave årsregnskab for mit firma ved slutning af dette året ? - (Jeg regner ikke med at have nogle indtæger i dette nuværende år...jeg vill brug dette  år til at finde mig kunder osv) - Kan j eg ikke udskyde årsregnskab til det næste år ? 

 

 

 ¤¤ Lad os tage en lille snak om dit helbred og det problemer du har **
Skriv pm

Fra 8900
Tilmeldt 9. Feb 07
Indlæg ialt: 132
Skrevet kl. 08:07
Hvor mange stjerner giver du? :

Momspligten skal starte samme tid som virksomheden og når du starter virksomhed skal der laves et regnskab, om så der er indtægter eller ej.

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 20:31
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej!

 Lige en tilføjelse:

I praksis ses dog ofte, at mindre forskydninger accepteres af SKAT.

 

/Peter

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)