Hej Amino'er Jeg er ved at indberette moms og så ser jeg at der ligger en importspecifikation der skulle have været med i moms indberetningen for 2. kvartal. Hvordan forholder man sig til det? Der står desuden at jeg skal betale, det forstår jeg ikke, for så vidt jeg har læst mig frem til, så skal man ikke betale for det man importerer fra lande uden for EU, men at man blot skal have det med i sin indberetning? Håber en af jer kan hjælpe.
Vh
RavenAccs
|
ved at efterindberette hvis det ikke kun er småpenge, så kan du tage dem med, men du kan sagtens efterindberette se her hvordan http://www.skat.dk/SKAT.aspx?oId=83481RavenAccs:Jeg er ved at indberette moms og så ser jeg at der ligger en importspecifikation der skulle have været med i moms indberetningen for 2. kvartal. Hvordan forholder man sig til det?
det tror jeg ikke nogen kan svare på uden at vide dels hvad der står i importspecifikationen dels hvad det drejer sig om, men det er korrekt, at hvis du importerer som CVR med moms og vel her fra uden for EU så skal du ikke betale importmomsen så skal den angives ens under salgs og købsmoms forudsat det er ren virksomheds import som MOMS VED IMPORTRavenAccs:så ser jeg at der ligger en importspecifikation der skulle have været med i moms indberetningen for 2. kvartal. Hvordan forholder man sig til det?
Der står desuden at jeg skal betale, det forstår jeg ikke, for så vidt jeg har læst mig frem til, så skal man ikke betale for det man importerer fra lande uden for EU, men at man blot skal have det med i sin indberetning?
Frem for at skulle vise hele specifikationen her som vi måske ikke lige forstår, ville jeg ringe til skat i morgen formiddag kort efter de åbner og taste mig frem til moms og tage ventetiden i et headset (ofte "ikke mere end" 10-20 min max om formiddagen) og få en konkret forklaring. Vær indlogget hos skat samtidigt så du kan gå ind og se ting I taler om
venligst John H