Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Nye medarbejder i virksomheden - og hvordan............?

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)
  • 1
Fra 6560 Sommersted
Tilmeldt 25. Apr 07
Indlæg ialt: 87
Skrevet kl. 21:25
Hvor mange stjerner giver du? :

Vi er i den situation at vi har brug for at ansætte nogle medarbejdere. Vi har d.d. ansat en flexjobber samt en ungarbejder på 13 år. Vi er ikke medlem af en arbejdsgiver organisation. Vi har derfor brug for at vide hvilke spilleregler der er gældende i forhold til ansatte.

Flexjobberen har arbejde som hører hjemme under HK, ungarbejderen skal holde vores lager vedlige, slå græsplæne og andre forfaldne opgaver.

Ud over at vi skal have lavet et ansættelsesbevis har vi jo også brug for informationer om lønkrav, ferie osv.

Vi søger informationerne via nettet da vi ikke har tiden til at holde møder med de faglige organisationer.

Vores virksomhed er enkeltmandsejet.

Håber på et par links som kan hjælpe os videreYes 

Venlig hilsen Jørgen Ries Lillelyst
Fra København
Tilmeldt 27. Dec 05
Indlæg ialt: 295
Skrevet kl. 21:50
Hvor mange stjerner giver du? :

Pas på med ungarbejderen på 13 år - jeg er ikke advokat, men at slå græsplæne og vedligeholde lager lyder ikke som arbejde, der er tilladt for en 13-årig. Generelt må børn under 13 år slet ikke arbejde, men 13-14 årige må kun foretage meget let arbejde og kun i meget begrænset tid om dagen (vistnok max 2 timer om dagen).

En hurtig google søgning siger, at den unge i hvert fald ikke må betjene en maskine, herunder græsslåmaskine, som en del af arbejdet, og kun må arbejde under supervision og tilrettelæggelse af en voksen. Om min kilde er troværdig ved jeg ikke - men hvis du selv googler lidt videre, så finder du nok også flere oplysninger end jeg fandt. Grundprincippet i lovgivningen er at forhindre, at børn under 15 år arbejder.

Fra København
Tilmeldt 7. Jun 07
Indlæg ialt: 172
Skrevet kl. 12:40
Hvor mange stjerner giver du? :

Ja, børn under 15 må stort set kun fotokopiere, feje gulv, gå ærinder, vaske op og gå med aviser.  Tunge løft og maskiner er udelukket. Og max to timer om dagen.

Fra København K
Tilmeldt 8. Jan 06
Indlæg ialt: 3643
Fra  Regnskabsskolen ApS Skrevet kl. 13:04
Hvor mange stjerner giver du? :
Fra Sandkrogvej 12, 7790 Thyholm
Tilmeldt 14. Apr 05
Indlæg ialt: 8725
Fra  Kjers ApS Skrevet kl. 13:30
Hvor mange stjerner giver du? :

Køb Anettes bog - den er simpelt hen en guldgrube.
Jeg har virkelig haft glæde af den i mit forløb med ansættelse af en ny medarbejder.

mvh Hans

Fra Roskilde
Tilmeldt 29. Jan 06
Indlæg ialt: 60
Skrevet kl. 11:51
Hvor mange stjerner giver du? :

hej jeg er en person som har arbejdet i Københavns Grøntorv i 4 år som sælger så jeg vil, høre slags virksomhed i føre ????

 

mvh..

 mustafa 

Fra 6560 Sommersted
Tilmeldt 25. Apr 07
Indlæg ialt: 87
Skrevet kl. 18:05
Hvor mange stjerner giver du? :

 Hej Mustafa. Lettest ville nok være om du gik ind på www.lillelyst.dk. Siden fortæller næsten alt, også at vi p.t. søger en branchekendt driftleder. 4-5 års erfaring i frugt- og grøntbranchen, straffri attest samt kørekort kategori C (også gerne hængerkort) vil være en forudsætning for jobansættelse.

 

Venlig hilsen

Jørgen Ries 

Venlig hilsen Jørgen Ries Lillelyst
Side 1 ud af 1 (7 indlæg)