Jeg har startet en momsregistreret personligt ejet virksomhed her i foråret 2013. Jeg har ikke forskudsopgjort noget, da indtjeningen ikke bliver så stor i år og formentligt kommer til at svare stort set til udgifterne. Jeg sørger selvfølgelig for at indberette moms løbende pr. kvartal.
Jeg kan se på Skats hjemmeside, at fristen for udvidet selvangivelse 2013 var 3. juli. Så det må vel være inden 3. juli 2014, at jeg første gang skal udfylde udvidet selvangivelse.
Altså er det vel i forbindelse med udfyldelsen af min "normale" selvangivelse i foråret 2014, at jeg udfylder den udvidet selvangivelse for 1. gang?
Så det må vel være inden 3. juli 2014, at jeg første gang skal udfylde udvidet selvangivelse.
Fristen for den udvidet selvangivelse er 1/7 2014. Du skal ikke både indsende "normal" og "udvidet" selvangivelse. Du skal kun indsende udvidet selvangivelse.
Og du skal når du ikke forskudsregistrerer regne med lidt ekstra rente HVIS du alligevel får overskud OG årsagen til mit skriv - gøre skat opmærksom på du har virksomhed for ellers vil du ofte bare få den almindelige årsopgørelse (ved jeg i alle fald fra andre) så for sikkerheds skyld, log ind på skat og i kommunikation fortæl, at du har CVR og skal ha udvidet selvangivelse fremadrettet - så er det på plads
vh
6 stærke Ivæksætterbøger - e-bøger/paperbacks - letlæste I LINK HER Intro til regnskab - og Fradrag - e-bøger letlæste I LINK HER
gøre skat opmærksom på du har virksomhed for ellers vil du ofte bare få den almindelige årsopgørelse
Det har SKAT lavet om fra og med i år (2012 selvangivelsen), så man faktisk skal sætte et "flueben" ved indrapportering/ændring af selvangivelsen. Jeg kan ikke huske rubriknummer, men jeg havde et par stykker, der blev "åbnet" for udvidet selvangivelse.