Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Moms ved køb af varer uden for EU?

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)
  • 1
Fra Frederiksværk
Tilmeldt 31. Jul 07
Indlæg ialt: 14
Skrevet kl. 08:40
Hvor mange stjerner giver du? :
Hej, jeg har importeret nogle varer fra USA, som jeg ville trste for at se, om de var værd at sælge. Jeg havde regnet med ikke at kære det igennem firmaet, så jeg betalte for dem ud af egen lomme.

Mit firma har stået meget stille og omsætnigen er lig nul i år (har 2 børn og fuldtidsarbejde, så det er ikk prioriteret lige nu), så mit spørgsmål er, hvordan skal jeg indberette moms?

Jeg kan ikk nøjes med at indberette de 611kr i feltet "moms af varekøb uden for eu". Der skal noget i nogle andre felter (0kr er ikk godt nok i købs og slagsmoms). Hvad gør jeg, når jeg nu ikk har haft nogen omsætning, men ikk kan få lov at indberette?
Fra 3210 Vejby
Tilmeldt 2. Mar 11
Indlæg ialt: 47159
Fra  John Hannover Skrevet kl. 13:12
Hvor mange stjerner giver du? :

Først og fremmest skal du jo være import registreret for at du overhovedet må importere noget til videresalg - ellers kan du få bod

Så skal du jo ha fortoldet det helt normalt med korrekte tarrifnumre og alt i din virksomhed. Du er ansvarlig for at fortoldning sker korrekt når du har virksomhed.

Du vil så også ha fået dokument fra told om told og afgifter

Normalt ville du så skulle bogføre 25% af det samlede beløb under erhvervelsesmoms - med samme beløb under både salgs og købsmoms - som statistik, forudsat det er varer som du har momsfradrag på (ex varer til videresalg) - 

Den amerikanske moms du måske har betalt kan du ikke trække fra nogen steder - det er en udgift - Du har jo ikke importeret korrekt og om du overhovedet skal tage det ind i virksomheden ved jeg ikke - men det lyder nu som om du er ude i noget der kan gi en kedelig bod til din virksomhed- Læs om IMPORT OG EKSPORTREGISTRERING

vh

6 stærke Ivæksætterbøger - e-bøger/paperbacks - letlæste I LINK HER 
Intro til regnskab - og Fradrag - e-bøger letlæste I LINK HER

Min gratis blog www.johnhannover.com 

Fra Frederiksværk
Tilmeldt 31. Jul 07
Indlæg ialt: 14
Skrevet kl. 19:47
Hvor mange stjerner giver du? :
Tak for svar :)

Jeg er import registreret og har også fået brev fra SKAT, hvor de skrev, at jeg skulle betale 51kr i told og så de 611kr i moms.

Men dvs, at jeg skal skrive de 611kr i moms to steder? Alså under "moms af varekøb uden for EU"-rubrikken og så også i "købsmoms"-rubrikken?
Fra 3210 Vejby
Tilmeldt 2. Mar 11
Indlæg ialt: 47159
Fra  John Hannover Skrevet kl. 20:34
Hvor mange stjerner giver du? :

jeg er ikke helt med, men heller ikke import specialist. Står der du skal indbetale beløbet? men ellers ja som du kan se i mit foregående link
Venlig hilsen

6 stærke Ivæksætterbøger - e-bøger/paperbacks - letlæste I LINK HER 
Intro til regnskab - og Fradrag - e-bøger letlæste I LINK HER

Min gratis blog www.johnhannover.com 

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)