Jeg tror det bliver sjovt at deltage - det var i hvert fald sjovt at følge sidste år.
Nej det vil jeg ikke mene - jeg "køber" artikler fra hende, og trækker det fra i sidens regnskab ;) De artikler hun kommer med, når aldrig op og være 50.000 kr værd.
Nu hvor starten er gået, så er det essentielt at holde øje med sine rankings i Googles søgeresultater. Der er sikkert mange, som ved, hvordan det kan gøres nemt og hurtigt. Men hvis du er ny i gamet, så har jeg lavet en guide til, hvordan du kan gøre det nemt, hurtigt og gratis.
Så længe jeg lærer noget + erfaring så er mit mål egentlig også nået ....
Nu har jeg endelig lidt tid, så der bliver skrevet en smule tekst, pt i word ... Og så er der bestilt nyt kabel til mit spejlrefleks så der kan komme billeder ind.
Næste projekt er nok at lære lidt om at lave film til youtube.
Formålet med sitet er at generere leads til 3byggetilbud.dk. Disse leads skal genereres ved hjælp af uddybende artikler og indlæg, der skal gøre det let for den besøgende at suge viden til sig om det søgte emne samtidig med, at tydelige call-to-action knapper/links skal sende den besøgende let og elegant videre til 3byggetilbud.dk
Sitet er stadig under opbygning, hvorfor det kan se lidt halvtomt og kedeligt ud, hvis I besøger det allerede nu.
Da det er Simons første "seriøse" affiliateprojekt forventer han ikke at kunne lege med de tunge drenge i konkurrencen - målet er en top 20 placering.
Så fik jeg også endelig taget mig sammen til at tilmelde mig Affiliate DM, efter at have kigget med på sidelinjen i to forrige gange. Jeg deltager med min side om oplevelsesgaver, som jeg håber kan give en masse salg. Jeg er pt. i gang med at få designet og udviklet siden - og det kommer desværre nok til at tage lidt tid. Jeg forventer slet ikke at vinde med et site som dette - men det skal nok blive sjovt at være med.
Det fedt at se hvor mange der melder sig til, og rart ikke at være alene uden den store erfaring. Er først endelig begyndt at få banket ind i hoved hvad fx affiliate link er nu ...
Der kan jeg se hvor mange år der fx er på de enkelte sider jeg har skrevet ... Savner dog en "Total funktion" så jeg ikke hele tiden skal sidde og opdatere et excel dokument eller lign.
Bruger det lidt som motivation, at nu er jeg fx oppe på 3000 ord, og næste mål inden ugen er omme er fx 5000 ord.