Jeg har et lager til varer i et andet eu-land, dog uden at have fast driftssted. Jeg sælger varer til private i landet.
Jeg køber en del varer i landet og da det købes til lageret i landet, betaler jeg moms og oplyser mit momsnummer, som jeg har i det pågældende land.
Jeg aflægger dog ikke årsregnskab og betaler skat der. Det gør jeg i Danmark.
Kan jeg trække selve udgiften til varer fra i Danmark? Altså hvis jeg fx køber for €1000+20% moms €200= €1200. Så ville jeg kunne trække de €1000 fra i mit danske regnskab, selvom det udenlandske momsnummer er oplyst på fakturaen?
forudsat du har hele salget og beskattes af de i danmark efter dansk regnskab har du også fradrag for de varer der er brugt for at få indtægten og du kan jo ikke trække dem fra i et andet land samtidigt er vel klart?
vh
6 stærke Ivæksætterbøger - e-bøger/paperbacks - letlæste I LINK HER Intro til regnskab - og Fradrag - e-bøger letlæste I LINK HER