Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Iphone app til betaling

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)
  • 1
Fra Dragør
Tilmeldt 15. Mar 13
Indlæg ialt: 442
Fra  MD VVS Skrevet kl. 11:17
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Amino'er

Det er ved at være noget tid siden sidst. Det skyldes hovedsageligt at firmaet sprang i luften, fra den dag jeg fik opsat en Google Adwords kampagne, hold da magle, sikke en fest.

Nu er vi så nået dertil, hvor jeg bruger en del tid på at rykke vores kunder, jeg har heldigvis, indtil videre, kun haft en enkelt der måtte videre til inddrivelse hos advokat, men jeg må vel forvente at mængden af rykkere, stiger propotionalt med mængden af kunder.

Og nu til sagen: Jeg hørte nogle tale om, at de havde fået installeret en app på deres Iphone, der gav kunderne mulighed for at betale på stedet. Ikke via Visa/dankort, men simplethen via bankoverførsel. Jeg har aldrig hørt om det, og kan heller ikke finde det nogle steder.

Det er primært i forhold til vores udkaldskunder. De betaler en fast pris for udkald aften/weekend, og det er også primært dem der skal rykkes, så sådan en app ville frigive en masse tid for mig.

Er der nogle der har hørt om såden en?

Natasha

Fra København S
Tilmeldt 9. Sep 10
Indlæg ialt: 1066
Fra  Caps4you Skrevet kl. 12:15
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Natasha.

Der er noget der hedder iZettle, som jeg kender et par stykker som benytter. De er tilfredse nok med det.

Det foregår således, at du har en "dims" som kan tage imod et kort. Den dims, sætter du i numsen på din iPhone, hvorefter kunden kan stikke kortet i, lave en underskrift og godkende det beløb du skriver. Kunden skal ikke skrive sin kode, men en underskrift. (kunden modtager en kvittering pr. mail) 

Dem jeg kender er tilfredse med denne løsning, ved ikke om den er brugbar for dig?

Læs mere her: https://www.izettle.com/dk

Håber du finder en løsning.

- Martin

Fra Dragør
Tilmeldt 15. Mar 13
Indlæg ialt: 442
Fra  MD VVS Skrevet kl. 12:48
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Martin.

Mange tak for svar. Jeg tror nu nok at det er Visa/dankort ik? det lyder det til. Det jeg leder efter er noget der, efter sigende, kører som bankoverførsel.

Det lyder ikke troværdigt, og har heller ikke kunne finde det...men det kunne jo være at det eksisterer.

Det der Izettle skal jeg lige have kigget på, tak for linket.

Natasha

Tilmeldt 1. Jul 11
Indlæg ialt: 295
Fra  iskins.dk Skrevet kl. 13:31
Hvor mange stjerner giver du? :

Ung iværksætter med store drømme

Fra Dragør
Tilmeldt 15. Mar 13
Indlæg ialt: 442
Fra  MD VVS Skrevet kl. 13:38
Hvor mange stjerner giver du? :

Ah, så eksisterer det altså alligevel :-)

Men kun til danske bank kunder ser jeg.

Mange Tak

Natasha

Tilmeldt 19. Dec 12
Indlæg ialt: 9
Skrevet kl. 09:18
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Natasha

Det er ikke kun en app forbeholdt kunder i Danske Bank - den kan bruges af alle som har en mobiltelefon og en konto med et betalingskort.

 

Vær opmærksom på at der er nogle beløbsgrænser - gælder både pr. dag og beløb o.,s.v.

 

Hilsen

John

Fra Dragør
Tilmeldt 15. Mar 13
Indlæg ialt: 442
Fra  MD VVS Skrevet kl. 09:44
Hvor mange stjerner giver du? :

Ah fint.

Det skal da lige undersøges nærmere så.

Mange tak

Natasha

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)