Er du en super dygtig udvikler, der lige mangler den gode ide? Har du mod på at påtage dig en mindre risiko, for så at få adgang til uløste potentiale på tværs af grænserne ? Har du mange års erfaring i webudvikling eventuelt kombineret med en lang videregående uddannelse indenfor IT ? Så skriv en PM, og introducer kort dig selv, dine faglige kompetencer samt risikoprofil. Jeg responderer med et fantastisk tilbud. |
Sådan en tekst får du ikke meget ud af :)
Der er dagligt flere af sådanne "tilbud" her på Amino, så du skal virkelig sælge den godt hvis du skal have bid. Nu er jeg selv programmør, og vi er dovne. Vi gider ikke at kontakte dig for at få noget information om noget vi måske har interesse i, spild af tid.
Derfor foreslår jeg dig at du skriver lidt mere information. Forklar lidt om konceptet, bare rolig, der er ingen der stjæler din ide så du kan godt forklare den kort så man forstår hvad det går ud på.
Forklar også noget om dig selv, hvad er dine kompetencer og hvad tilfører du projektet?
Besvar desuden følgende spørgsmål:
- Hvad er indtjeningsmulighederne?
- Hvor meget tid skal jeg, som programmør, lægge i projektet?
- Hvornår skal det være færdigt?
- Har du en forretningsplan?