Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Kan du overbevise mig? - Gratis opensource shop vs. Købt shop

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 6. Oct 12
Indlæg ialt: 1221
Fra  ZenzIOT ApS Skrevet kl. 16:18
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej

Det slog mig sgu lige.

Med alle de fantastiske gratis open source løsninger som fx. wordpress og prestashop, hvorfor fanden skulle man så vælge at købe en unikt designet webshop i et lukket cms system, hvor du hurtigt har brugt 20.000 kroner og så koster ekstra moduler også penge.

Kom med dit bedste argument!

mvh

Simon

Fra Hellerup
Tilmeldt 11. Apr 06
Indlæg ialt: 3722
Fra  CloudSprout Skrevet kl. 10:40
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 2 person

Hej Simon

I CloudSprout/EasyFlow laver vi både open source løsninger og vores eget hostede løsning, vi har gjort det i omkring 10 år. Når vi får en ny kunde, så vil vi altid helst havde dem over i en Open Source løsning. Af den simple grund at den tjener vi flere penge på.
Det fede ved Open Source set fra vores synspunkt er at kunden selv ejer og har ansvaret for sin software. Det betyder at når der skal laves noget er der aldrig nogen tvivl om hvem der skal betale. Det samme med support, hvis man kun har købt et almindeligt webhotel og der er noget man ikke kan finde ud af, så må man ringe til sin konsulent og så tikker taxa meteret.

Uden jeg har regnet det igennem så er det ihvertfald over fem gange mere vi tjener på en open source løsning. Og det er faktisk mindst ligeså let at sælge open source løsninger som det er at sælge hostede. Primært fordi kunden ikke ved hvor meget dyre den er, fordi der ikke er nogle der ved hvad deres løsning ender med at koste over årene, det vi fokuserer på i salget, er frihed og fleksibelitet, med open source løsninger kan man få lavet alt, det er nemmere at skifte leverandør etc. og så er softwaren jo gratis så allerede der spare man penge :-)

Tilmeldt 27. Dec 09
Indlæg ialt: 2029
Skrevet kl. 10:48
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person
såfremt man ikke kan selv opsætning design intgration af betalningsløsninger osv , så er opensource neppe gratis
Fra Karlslunde
Tilmeldt 2. Jan 08
Indlæg ialt: 467
Fra  Little Green Orange Aps (LGO) Skrevet kl. 11:26
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 2 person

Hej Simon..

Vi sælger Closed Source CMS løsninger, men jeg gider egentlig ikke diskutere om Open Source contra Closed Source er bedst - men én ting er sikkert.. Intet er gratis. Hvis noget er gratis har det barenoget andet der har betalt. Dem der har udviklet Open Source løsningerne har jo enten haft et arbejde ved siden af, fået løn fra nogen eller også er de døde af sult inden løsningen var færdig! :-)

Så prisen for dig kan være gratis, men hvis selve løsningen er gratis, så er der jo bare andre der tjener på den når de skal implementere for dig - da deres timer jo ikke foræres væk :-) Prisen for dig kan være mange forskellige - nævne i flæng: image (hvis folk kan se at forretningen er "gratis" har det så indlydelse på hvordan de ser på dig? (åbent og retorisk spørgsmål!)), brugervenlighed, sårbarhed i forhold til fremtidig udvikling (og her kan tilhængere af Open Source argumentere for det modsatte, da Open Source communitiet er kæmpe stort, menanvender du et plugin til en version af et CMS system, så kan en ny version af enten plugin eller cms system, risikere ikke at virke! - og det kan så i sidste ende være dyrere at få fixet!). Hvis din forretning baserer sig på et Open Source system, så vil du måske også være tilbøjelig til at vælge en mindre løsningsleverandør.. hvad betyder det for din forretning, hvis han er i skole, eller lukker, eller.. :-) OG når du så vælger en større leverandør, så bliver prisforskellen pludselig så lille at det måske mere er et politisk/ideologisk valg, fremfor et økonomisk valg.

Vi har en partner (designer), som har solgt Open Source løsninger, men fandt ud af at skiftet til vores Kentico CMS løsning var federe af ihvertfald et par grunde: 1) Betydelig lettere at bruge for slutkunden 2) betydelig flere friheder når det kommer til navigation, design og integration til andre systemer og endelig har vi konkluderet at 3) når softwaren koster penge, så trækker det hele værdikæden op - designeren, fotografen, tekstforfatteren osv. kan tillade sig at tage flere penge for deres arbejde - det er jo umiddelbart dårligere for dig, men jeg ser det faktisk en smule omvendt, fordi jeg tror på, at pris og kvalitet hænger sammen. 

Min pointe er altså enkel: Har man et bedre design, bedre fotos og bedre tekster, så sælger man også mere og derfor kan besparelsen vise sig at være kolosal dyr.

For vores partner var det naturligvis svært at flytte kunderne fra Open Source = læs gratis, til noget hvor den billigste licens vi sælger koster knap 6.000,- kr. - menargumentet er egentlig meget let...

Om du laver et website eller en webshop i et Open Source system eller i f.eks. Kentico har ikke så stor betydning for selve kundeoplevelsen - men du vælger måske typisk en leverandør fordi han/hun kan følgende: Forstå din forretning og derved skabe en identitet som gør at kunderne føler sig hjemme, forstå din forretning ift. til tekster, billeder, strategi, markedsføring osv.. og fordi samarbejdet har mange personlige aspekter i det daglige samarbejde som gør at du føler dig tryg med samarbejdspartneren - såhvis denne partner anbefaler dig et CMS system, så vil det næppe være vigtigst for dig om det er gratis eller koster penge.. for du har allerede betroet dig i alle andre tilfælde.

Her på Amino er der rigtig mange der udbyder og faldbyder en masse forskellige løsninger - mest Open Source og de leverer med garanti nogle websites, som er "pæne" har fin "SEO" osv.. men når dagen er omme, så kommer der kun an på én ting - om sitet gør det, som du ønsker af din forretning.. Altså helt upåagtet om det er Open eller Closed Source.

Vi har besluttet for lang tid siden ikke at arbejde med Open Source, fordi vi ikke tror på kunder der driver deres forretninger drevet af Open Source. Vi tror at kunder drives af den rette løsning og har man en leverandør, som kan alt det forretningsmæssige, det designmæssige og det tekniske, så er valg af platform fuldstændig ligegyldig! (men dem er der gud hjælpe mig ikke mange af her på Amino!).

/Morten

“Man opdager ikke nyt land, uden at være villig til at miste kysten af syne i meget lang tid”, André Gide

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)