Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Drømme domæne er ejet af super Best?

Side 5 ud af 5 (44 indlæg)
Fra Odense
Tilmeldt 25. May 10
Indlæg ialt: 8
Skrevet kl. 14:47
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Først vil jeg medgive at jeg godt kan følge de andre brugeres undren (jeg har i hvert fald aldrig oplevet at søge på et domæne.dk og så der står "Ingen info" - det plejer at betyde at jeg hos GratisDNS har brugt en hundrede krone få minutter efter).

Når det så er sagt er jeg enig i at det virker total fedtet at komme med vin på den måde, anparter, you name it. Ret ryggen, tag ned som den du er, fortæl du er iværksætter og at han har det du skal bruge for at du kommer godt i gang. Han er da med garanti ligeglad med 10 år gange 45 kroner (ok, det var liiidt dyrere engang, men basøre!) - så måske vil han overdrage det bare for din gode idé og detektivarbejdet?

Skulle han sige han ikke vil overdrage det, ville det først være der jeg ville snakke om at købe det.

Tro på det bedste i folk, man kommer virkelig langt med et smil osv.

Ps. Jeg har en idé´om hvilken købmand det kunne være, som har domænet - og hvis det er ham, så har han MANGE bolde i luften bagved. Smid gerne en privat besked hvis det er og det er lidt uden for Næstved.

Fra Næstved
Tilmeldt 27. Oct 05
Indlæg ialt: 1663
Fra  xxx Skrevet kl. 21:53
Hvor mange stjerner giver du? :

Ideen med vin og evt. anparter  var bare et oplæg, til en måde det kunne gribes an på, ikke der med sagt jeg vil gøre det.

Købmanden er ikke lige udenfor Næstved, men han er indenfor rækkevide Smile

Har i dag fået lidt mere info om ejeren og ved jeg ikke vil opnår ret meget med vin.

Mit projekt klare sig nok uden det domæne hvis han siger nej, men det ville være en god ting, at have med i den stak domæner der skal købes.

Gemmen jeres post både i tråden men også gennem PM, og persolige venner og bekendte samt forretnings forbindelser, har ejg nu lagt mig fast på hvordan jeg griber dette projekt an.

Jeg ved i dag at det er bedst bare dukke op og sige pænt goddag og tale med ham omkring en overtagelse.

Venligst

René Buch

Fra København
Tilmeldt 15. May 10
Indlæg ialt: 868
Skrevet kl. 22:24
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 2 person

Hr. Buch:
Jeg ved i dag at det er bedst bare dukke op og sige pænt goddag og tale med ham omkring en overtagelse.

Du bør ringe først og spørge om du lige må komme forbi og tale med ham vedr. domænet.

Jeg har selv oplevet at der er nogen der lige pludselig dukkede op, det sted jeg arbejdede for at spørge om en domæne jeg havde, var til salg. Så bliver man lidt paf og irriteret, da man måske slet ikke har overvejet at sælge/give domænet væk, da man måske stadig er i udviklingsfasen og hvis der så lige pludselig dukker nogen op, i et sted hvor ens tanker er gearet op til noget andet, bliver man lidt irriteret og føler at de er anmassende.

Så jeg vil råde dig til lige at give et kald først, så personen er klar over at du kommer, så vedkommende har haft mulighed for at få tænkt situationen igennem og komme i rette "stemning".

Held og lykke med det. (Følger nysgerrigt med). Smile

Kommer snart...

Fra Næstved
Tilmeldt 27. Oct 05
Indlæg ialt: 1663
Fra  xxx Skrevet kl. 22:30
Hvor mange stjerner giver du? :

Tænkstort

Tak for det gode råd.

Det er da lige sådan jeg skal gøre det.

Men dog tvivler jeg meget stærkt på de benytter det pågældene domæne, der er næppe noget omkring udvikling af dette.

Venligst

René Buch

Side 5 ud af 5 (44 indlæg)