Jeg vil gerne høre Jer, om jeg kan og vil få noget ud af at oprette en etablerings- eller iværksætterkonto?
Jeg regner med at stifte et ApS, hvor jeg skal bruge penge på en webdesigner, programmør og konsulentarbejde. Desuden har jeg udgifter i form af printere, specialpapir og diverse andre kontorartikler.
Hvis jeg kan, hvilken ville I etablere? Jeg er pt. fastansat i en virksomhed, hvor jeg tjener 35.000 om måneden inklusiv pension.
Når du har planer om at starte "ApS" virksomhed inden for den nærmeste fremtid, kan det ikke betale sig at oprette en "etableringskonto" så ville det være nemmere for dig at oprette en opsparingskonto? Fordelen ved etableringskontoen er naturligvis skatte fordele men jeg tror at det vil blive for indviklet og bøvlet for dig!.
Jeg havde nok overført 2-3.000,- til denne konto hver måned i fx. 1-2 år, hvis du har planer om at virksomheden skal komme godt fra start.
Mange tak for dit indlæg. Jeg har allerede en fin opsparing, som jeg kan benytte til at stifte et ApS med. Men hvis jeg kunne benytte et eventuelt fradrag, vil det selvfølgelig være at foretrække.
Det er altid godt med en god opsparing og især når man har tænkt sig at starte selvstændigt, ALT KOSTER JO IDAG! :O
Men altså hvis din opsparing er så stor at det kan betale sig at benytte det fradrag så er det jo en god idé men så skal beløbet også være mindst 20-30.000,- før jeg tror det kan betale sig at gå ind og oprette konto osv.
Du skal jo lige ha med, at når du hæver indskud til at etablere virksomhed i selskabsform, så sker der genbeskatning af indskuddet - så det er ikke sådan at man derved har skattefradrag for de 80.000 kr man skyder ind i ApS kapítal - jævnfør http://www.skat.dk/SKAT.aspx?oId=2064172&vId=0&lang=DA hvor der står følgende - og det mener jeg gælder stadigt uden at være ekspert:
Skat, når du hæver indskuddene
Når du har etableret din virksomhed i selskabsform, skal det fradrag, som du fik, da du indbetalte pengene på etableringskontoen eller iværksætterkontoen, derfor udlignes. Det sker ved et tillæg til din personlige indkomst (genbeskatning).
For hævede indskud på etableringskontoen, hvor indskuddet er foretaget i 2002 eller senere, er det samlede tillæg 50 procent og genbeskatningen sker over en 10-årig periode med 5 procent hvert år.
For hævede indskud på iværksætterkontoen er det samlede tillæg på 100 procent og genbeskatningen sker over en 10-årig periode med 10 procent hvert år. Det vil sige, at hvis du anvender iværksætterkontomidler til erhvervelse af aktier, så sker der fuld genbeskatning
6 stærke Ivæksætterbøger - e-bøger/paperbacks - letlæste I LINK HER Intro til regnskab - og Fradrag - e-bøger letlæste I LINK HER