Jeg arbejder i en tøjbutik i storkbh, vi servicerer håndværkerfaget med arbejdstøj.
Min chef er interesseret i at åbne en webshop der skal sælge vores arbejdstøj og vore egne modeller af tøj til de Europæiske lande samt Nordamerika. Vi har i øjeblikket en shop i DK, der fungerer vældig godt.
Dog er vi helt nye i dette og har altid kun handlet på det danske marked. Derfor ønsker at høre om der er nogen der har info eller kan henvise til links hvorved vi kan finde mere info om emnet. Det der interesserer os er hvor vidt der skal moms på ved salg over nettet til ovenstående lande. - Gælder specielle regler ved salg til ikke EU-lande og andre EU-lande? - Når man har en webshop sker salget så her i DK, eller er det land hvor køber sidder der registreres som salgssted?
- Skal vi betale noget export gebyrer eller afgifter, hvis vi gennem denne hjemmeside sælger til andre virksomheder i USA eller Europæiske lande?
Er der noget andet vi bør tage hensyn til?
Håber på en masse nyttige svar fra alle experterne herinde.
Ja der er meget der skal overvejes, vi er klar over at i visse lande er mentaliteten meget anderledes. Som fx er det i USA eller Canada, normalt at arbejderne selv betaler tøj og værktøj. Men dog skal siges at vi efterhånden har mange fast kunder der kommer til Danmark og køber arbejdstøj af vort eget produkt med hjem, da deres arbejdere er vilde med det. Vi er ikke interesseret i at ytre hvilken butik vi er fra, da markedet i DK er ret konkurrence præget og de fleste kender hinanden.
Vores idé handler ikke om at få en kæmpe omsætning ved dette ekstra salg. Men mere en føler for hvordan interessen for hvor produkter er i andre lande. Der er dog mange ubekendte faktorer der gør at vi aldrig har villet (turdet) tage springet. Siden vor danske hjemmeside kører godt, var tanken at vi kan lave en international købsside for alle andre lande. Dertil kommer alle spørgsmålene så, omkring export, fragt osv. Så på nuværende er vi ikke så bange for hvordan modtagelsen bliver eller herunder andres mentalitet.