Hej alle herinde en ven er ved at overveje og byde på en udlejningsejendom hvor der pt er 2 lejligheder og en butik, planen var så at lave 3 nyrenoveret lejligheder, men kan man på nogen måde undgå at kautioner personligt ved kreditforeningen? planen var at starte et aps og hver smide 100000 i så vi ikke skulle have banklån, men kun et kreditforenings lån på ca 1 mil en anden ting er om der er økonomi i projektet vi håber at kunne købe for 500000 og renovere for 650000 så har vi 50000 til advokat og div ang. leje er lejen rimelig høj i området hvis alle 3 er udlejet regner vi med 15000 om måneden i husleje håber nogle kan hjælpe da vi begge har håndværksfirma og har vores kompetence i hænderne?????? |
I kommer næppe udenom personlig kaution, men hvis I tror på projektet er det vel heller ikke nogen forhindring?
Vær opmærksom på, at man kun kan få 60% realkredit-belåning af udlejningsejendomme. Hvis den koster 500.000 kr. skal I altså selv betale 200.000, og kan låne 300.000 kr. I får formentligt svært ved at låne de 650.000 kr. til renovering uden selv at kunne bidrage med noget af beløbet.
50.000 kr. i handelsomkostninger lyder rimeligt.
Hvis I overtager ejendommen inkl. lejere kan det vise sig svært at slippe af med de nuværende lejere, så renoveringen kan gennemføres.
Samlet set giver dine tal 1.200.000 kr. i udgifter. Hvis I vitterligt kan udleje boligerne til samlet set 15.000 kr. om måneden giver det en forretning på 12,50%, hvilket absolut er rimeligt. Derfra skal så trækkes driftsudgifter til ejendommen samt eventuelt tomgangsleje.