Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Oprettelse af Holding samt datter/driftselskab før indskud er til rådighed

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 19. Feb 13
Indlæg ialt: 1
Skrevet kl. 20:52
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Aminoer, Geeked

Kort spørgsmål: Hvad er den bedste måde at oprette sit holding samt første drifts-/datterselskab (altså få CVR numre) inden man har de 80.000 som indskud til holdingsselskabet. Årsagen er at vi gerne straks vil igang med en del af de praktiske detaljer inden indskuddet er os i hænde (senere i forløbet). Såsom indkøb af material, services, etc.

Kan selskaberne oprettet under anden selskabsform og nemt og "omkostningsfrit" senere konverteres til APS? Hvad skal man være opmærksom på hvis muligt?

Bonus spørgsmål: Hvordan skal vi forholde os hvis vi af privatøkonimien indkøber inventar/kontorforsyninger/computere inden selvskabet har råd til dette via indskuddet? Hvad kan indskuddet bruges til? eller Hvad kan det ikke bruges til, hvis nemmere?

Fra 3210 Vejby
Tilmeldt 2. Mar 11
Indlæg ialt: 47157
Fra  John Hannover Skrevet kl. 21:20
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

I kan starte enkeltmandsvirksomhed uden kapital, og den kan senere upgraderes til aps men det er vel ikke det i vil + kan ha skattekonsekvens -  og det er jo så et andet CVR nummer osv

I kan ikke stifte ApS (hverken holding eller drift) uden en påvist låst aps kapital på 80.000 ud over stiftelsesomkostningen. Ikke noget med at stifte lidt på forskud, men I kan naturligvis udarbejde vedtægter og være klar

CKHOLDING:
Bonus spørgsmål: Hvordan skal vi forholde os hvis vi af privatøkonimien indkøber inventar/kontorforsyninger/computere inden selvskabet har råd til dette via indskuddet?

I kan sagtens af privatøkonomien købe alt det I vil, hvis selskabet stiftes inden for de nærmeste måneder, accepterer skat, at købet bogføres i selskabet drift og momsmæssigt. Hvis I ikke får stiftet, kan I så måske ha et problem med tingene.

CKHOLDING:
Hvad kan indskuddet bruges til? eller Hvad kan det ikke bruges til, hvis nemmere?

Hvilket indskud - det er jo ikke et indskud at I køber noget privat - og at det bogføres ind i selskabet siden - men NÅR I har de 80 t + stiftelsesomkostninger klar så kan de bruges til at betale de ting - men vær så bare opmærksom på, at hvis/når I så straksafskriver det, så får I jo brug for et overskud der genopbygger ApS kapitalen succesivt

vh

6 stærke Ivæksætterbøger - e-bøger/paperbacks - letlæste I LINK HER 
Intro til regnskab - og Fradrag - e-bøger letlæste I LINK HER

Min gratis blog www.johnhannover.com 

Tilmeldt 19. Feb 13
Indlæg ialt: 4
Skrevet kl. 21:31
Hvor mange stjerner giver du? :

CKHOLDING:

Hej Aminoer, Geeked

Kort spørgsmål: Hvad er den bedste måde at oprette sit holding samt første drifts-/datterselskab (altså få CVR numre) inden man har de 80.000 som indskud til holdingsselskabet. 

Rygter i revisorkredse siger at der komme en lovændring, så kapitalkrav til ApS sænkes til 50.000 DKK - vist en del at den vækst pakke der er lige på trapperne!

Fra 3210 Vejby
Tilmeldt 2. Mar 11
Indlæg ialt: 47157
Fra  John Hannover Skrevet kl. 21:39
Hvor mange stjerner giver du? :

denbert:
Rygter i revisorkredse siger at der komme en lovændring, så kapitalkrav til ApS sænkes til 50.000 DKK - vist en del at den vækst pakke der er lige på trapperne!

Selve tanken er konkret nok og i høring i folketinget men rygterne skal vist bare sige, at der kommer en ændring 1/1-2014 - med IVS selskaber OG nedsættelse af kap krav til ApS på 50.000 afhængigt af høringens liv - men mon ikke - MEN forslaget siger i alle fald 1/1-2014 så det er nok for længe at vente

vh

6 stærke Ivæksætterbøger - e-bøger/paperbacks - letlæste I LINK HER 
Intro til regnskab - og Fradrag - e-bøger letlæste I LINK HER

Min gratis blog www.johnhannover.com 

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)