Hej, Jeg har lige lavet en webshop hvor jeg skal sælge fælge fra. Problemet er bare at jeg skal ha lagt 5000 dæk ind med billeder og det tager en krig at ligge ind. Nogen der har en god ide eller som har en database til at ligge som jeg kan smide op? //Rune |
Hej Rune
Hvis du går ind på virksomhedsbørsen vil du kunne finde et par eksisterende dæk/fælg forretninger til salg. Mon ikke de kan hjælpe dig i gang?
Jeg bliver dog lidt forvirret, når jeg læser dit indlæg - du vil lave en fælg side, men skal bruge en dæk database? Skal du sælge dæk med, skal du være opmærksom på ny lovgivning, der byder dig at miljømærke dækkene.
Jeg vil på ingen måde tage modet fra dig, men har du en plan for, hvad der skal skille dig ud fra dæktryk.dk, hjulskift.dk og alle de andre? Har du en leverandør af dæk der er så stærk, at han kan matche priserne fra Nordisk Dæk Import og de andre grossister på markedet? Og har du en partner til samling af dæk og fælg og eventuel påsætning af hjul på bil?
Dækmarkedet er bilbranchens ludermarked, kun overgået af synshaller. Sørg også for at have aftale med leverandør om, ikke at få de gamle dæk (det er gerne dem de sælger til de små, priskonkurrerende forretninger)
Er du ikke fra branchen, skal du virkelig tænke dig godt om og holde tungen lige i munden :-P
Du er velkommen til at skrive, hvis du har spørgsmål. Jeg er ikke mekaniker, men kædekonsulent i en af Danmarks største kæder, hvor jeg driftsoptimerer og rådgiver om kundeforhold, så noget nyttig viden burde jeg have..
Mvh.
Michael Duus