Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Den rigtige pris, med eller uden fragt?

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 14:03
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Amino'er

I forbindelse med opstart af en ny abonnementsservice er vi kommet til prisfastsættelsen af servicen. Og det store spørgsmål er om priserne skal være inkl. eller ekskl fragtomkostninger. Overvejelserne går på hvad der vil være mest attraktivt, førstehånds indtryk, i forbindelse med et forholdsvist billigt produkt. Et priseksempel kunne gives som  19,95 + fragt (ca. 8-16 kr.) eller 29,95 kr.

Hvilket af de to lyder mest tiltalende i forbindelse med en abonnementsservice?

Vi ser både fordele og ulemper ved begge måder.

Håber i vil tage jer tid til at kommentere på problemstillingen.

Mvh

Henrik Krog Jensen

Fra Handewitt
Tilmeldt 9. Nov 05
Indlæg ialt: 598
Fra  N.K. Import APS Skrevet kl. 14:11
Hvor mange stjerner giver du? :

Det bedste vil selvfølgelig være at køre en simpelt A/B splittest, så får i det rigtige svar uden at vi gætter os frem til det. Der kan være stor forskel på konverteringsraten selvom det er samme beløb.

Jeg synes det lyder bedst inklusiv fragt, da man så ikke ser at fragten udgør 30-40% af prisen.

Danmarks største udvalg af billigt træningsudstyr

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 14:20
Hvor mange stjerner giver du? :

Tak for svaret Nikolaj. God idé med splittesten! For som du skriver har vi også haft overvejelsen, at fragten udgør en rigtig stor del af slut-prisen og dette ville kunne skræmme kunderne væk ved checkout.

Vi vil have splittesten i tankerne når vi går i luften. Så ses det reelle billede af kunderne også, tak.

Mvh

Henrik

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)