Hej Jesper
Gode initiativer er aldrig af vejen, og jo mere du leger med den slags, jo bedre indsigt får du i dine egne regnskaber. Måske du en dag bliver den nye guru indenfor regnskabsprogrammer ;)
Har kun lige testet det ganske kort, og har følgende umiddelbare bemærkninger:
Generelt virker det som om, at man skal vide en del om bogføring, for at tage det i brug, da du selv skal vælge om det er en indtægt eller udgift, med eller uden moms. Det er jo ofte de ting, som en novice ikke ved ret meget om.
Disse funktioner ville være optimerende:
- Automatisk bilagsnummer, hvis rækken stemmer - dvs, hvis du har undladt at udfylde bank/kasse, fordi du har 3 eller flere ben på bilaget, skal den vælge samme bilagsnummer, indtil bilaget går i nul. En balancesum ville også være rar at have.
- Den vælger ganske fint kontonummeret, oppe på en linje foroven, men den bør også udfylde kontonummeret ned på bogføringslinjen. Herudover ville kontoens navn være ønskelig at kunne se, et eller andet sted, af hensyn til kontrol.
- Når man har valgt et kontonummer, vil det være godt, hvis du med Tab springer direkte til den kolonne, der skal bruges til beløbet. Dvs, at kontoen skal være knyttet til indtægt m/u moms eller udgift m/u moms. Som det er nu skal man vide, om det er en indtægt eller udgift og om det er en momspligtig post, og fejlrisikoen er stor.
- Momsen skal beregnes automatisk - der er vist ikke mange der i hovedet kan regne ud, hvad momsen af 268,75 er, og det bliver hurtigt langhåret, hvis man skal igang med en lommeregner.
- Der tages ikke højde for salg/køb i EU eller udlandet. Dette er vigtigt for momsindberetningen, og det er nok de færreste der ikke i det mindste køber noget i EU eller udlandet, f.eks. google adwords, apple store, Inkclub m.m.
Herudover er det naturligvis en nødvendighed, at man kan se balanceposter. Hvad vil du ellers gøre, hvis du f.eks. i januar skal tjekke, hvilke udgifter du hensatte i december, og som nu er betalt ? - blot et eksempel.
Godt initiativ, men nok ikke noget jeg ville anbefale mine novice-kunder at bruge som lomme-regnskab.
En god ide kunne være, at lave noget lignende dette, som man kan bruge til at sende til sin bogholder, til import i et bogføringsprogram. Disse kassekladder findes der naturligvis flere af på markedet, men det er jo ingen hindring :)
Well done
Mh Susanne