Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

IT Blog

Side 1 ud af 1 (9 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 16. Dec 12
Indlæg ialt: 17
Skrevet kl. 11:32
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej

Jeg er 18 år, og læser til dagligt til IT-Supporter. Som den engagerede elev jeg nu er, bruger jeg en stor del af min fritid på at læse op på forskellige IT relaterede emner. Imens alle andre er ved at kvæles i Cisco's netværks certifikater synes jeg de er enormt spænende, og har derfor besluttet mig for at læse op og blive certificeret inden for bl.a. CCNA og CCNP. 

Det er en helvedes masse læsning, videoer og labs der skal udføres, og selvom jeg delvist er enig med mine klassekammerater i at det er noget ekstremt tørt stof, tror jeg at med den rette indstilling, motivation og varierende indlæringsform skal det nok lykkedes. 

For at booste min motivation, og samtidig 'binde' mig til mit eget mål har jeg overvejet at lave en blog hvor jeg løbende vil skrive indlæg omkring min mening og tanker jo længere ned jeg når i materialet. Jeg vil ydermere dele mine labs og de erfaringer jeg gennemgår igennem min læsning.

Jeg er meget inspireret af bl.a. denne blog: http://www.rogerperkin.co.uk/ccie/ 

Hvis jeg skulle have en til at lave en blog til mig, hvor meget skulle jeg sådan ca. af med? Jeg skal selvfølgelig selv efterfølgende kunne administrere den. Har egentligt ikke brug for meget andet end at kunne skrive nyheder i forskellige kategorier, og selvfølgelig kunne indsætte alverdens medier (billeder, youtube, videoer osv.) derudover skal der selvfølgelig laves et design og et logo.

Derudover kunne jeg godt tænke mig at vide hvordan jeg skal markedsføre min blog. Jeg regner ikke med at ville tjene penge på den, men vil selvfølgelig gerne have nogle læsere. Det ville da være trist kun at blogge til sig selv. 

Kort sagt; Jeg mangler noget information omkring hvordan jeg skal takle denne situation, og forhåbelig få lavet en velovervejet blog.

Tilmeldt 16. Dec 12
Indlæg ialt: 17
Skrevet kl. 11:38
Hvor mange stjerner giver du? :

Regner selvfølgelig med at bloggen bliver lavet i et nuværende system som wordpress eller lignende. Ville være alt for dyrt at få det udviklet fra bunden ;)

Tilmeldt 27. Sep 10
Indlæg ialt: 4595
Fra  Lukmitfirmanu Skrevet kl. 11:47
Hvor mange stjerner giver du? :

Driver til dagligt DroneInfo.dk - Her går den meste af min tid.

Fra Odense
Tilmeldt 9. Aug 10
Indlæg ialt: 290
Skrevet kl. 15:16
Hvor mange stjerner giver du? :

Emil: han efterspørger en der vil udvikle et wordpress theme fra bunden. Så vidt jeg kan se tager du 2600,- ex moms for at installere et købt theme?

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 15:22
Hvor mange stjerner giver du? :

Hejsa

Jeg kan tilbyde at lave et rigtig flot logo til dig, for 300 kr :-)

Skriv en PB, så kan jeg sende dig nogle referencer der

Mvh. Nicolai

Fra Odense
Tilmeldt 9. Aug 10
Indlæg ialt: 290
Skrevet kl. 15:23
Hvor mange stjerner giver du? :

Numbers, hvis jeg var dig ville jeg: 

- Købe domæne & hosting

- Installere wordpress (Kan oftest gøres med få klik)

- Skrive en masse indlæg, få links til din side og dermed besøgende

Alt sammen kan du gøre selv, og så slipper du for at give en masse penge for at andre klikker 5 gange med musen.. 

Du kan altid få en anden template sat op så det passer til dig.

Tilmeldt 27. Sep 10
Indlæg ialt: 4595
Fra  Lukmitfirmanu Skrevet kl. 15:28
Hvor mange stjerner giver du? :
Nicolai Juul Jensen:

Hejsa


Jeg kan tilbyde at lave et rigtig flot logo til dig, for 300 kr :-)


Skriv en PB, så kan jeg sende dig nogle referencer der


Mvh. Nicolai



Jeg kan godt anbefale Nicolai :-)

Driver til dagligt DroneInfo.dk - Her går den meste af min tid.

Tilmeldt 31. Aug 12
Indlæg ialt: 135
Skrevet kl. 16:25
Hvor mange stjerner giver du? :

gør som Thore siger , og så tænk på design features senere når du har fået tid/lyst til at få blogget.

blog @  http://flemmingriis.com> systemcenter blog

Fra Næstved
Tilmeldt 6. Apr 12
Indlæg ialt: 403
Skrevet kl. 17:25
Hvor mange stjerner giver du? :

Numbers:
Det ville da være trist kun at blogge til sig selv. 

 

Som der siges så kommer brugerne/trafikken først når indholdes opdages, og det er gennem linkbuilding som du selv kan lave når siden har indhold Stick out tongue ellers giver du bare et kald så er der snart mange der kan det her på Amino.

vh

TomN

Side 1 ud af 1 (9 indlæg)