Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Hvilken webshop system skal jeg vælge?

Side 2 ud af 2 (16 indlæg)
Fra Ølstykke
Tilmeldt 18. Jul 09
Indlæg ialt: 1604
Fra  Better-Web ApS Skrevet kl. 17:28
Hvor mange stjerner giver du? :

Fashion-Seller:

Hva vil en Magento shop med et template med få rettelser koste af få online? Rettelserne er minimale, og det er primært grafiske justeringer...

Det lyder som om du har brug for den lille pakke:

Overslag:
- Magento-specialiseret hosting i 1 år
- Opsætning og installering af shop
- Opsætning af sprogpakker og moms
- Få tilpasninger, så shoppen er klar til brug
- Opsætning theme (udgifter til theme er ikke inkluderet)
- Design af simpelt logo
- Indsættelse af logo
- Smårettelser af farveskema / CSS / billeder
- Installering af eventuel gateway og enkelte tillægsmoduler
- Opsætning af Google Analytics
- 1 års support
- ½ times hjælp til at komme i gang

Pris: DKK 5.750,- ekskl. moms

Hvis der er noget du ønsker udover dette i pakken - eller hvis der er ting du føler du kan undværer, så er du mere end velkommen til at smide mig en PM  eller en mail på kontakt[snabela]better-web.dk

Fra Kolding
Tilmeldt 3. May 07
Indlæg ialt: 44
Fra  Digitalist ApS Skrevet kl. 11:58
Hvor mange stjerner giver du? :

Tag evt. et kig på Shopify - Det er super lækkert, nemt at bruge og komme igang med. Desuden findes der masser af tillægs Apps/moduler som gør det ekstra smart og funktionelt. 

Samtidigt er det også til en yderst god pris, da du kan skalere løsningen efter dine behov og dermed starte billigt ud. De har netop rundet 50.000 shops, så det er også et godt stabilt og sikkert fremtids valg.

Allround webninja hos digitalist.dk og WPBuddy.dk

Fra København
Tilmeldt 2. Jul 12
Indlæg ialt: 1843
Fra  N/A - N/A Skrevet kl. 12:05
Hvor mange stjerner giver du? :

Nu tillader jeg mig at tvivle på, at Shopify kan integreres med economics, men jeg kan da tage fejl. Yderligere er Shopify måske nemt, men prismæssigt er det næppe konkurrencedygtigt, da der skal betales fast beløb pr. måned.

Med economics-integration ville jeg nok også hælde til Magento eller en anden professionel løsning.

Fra Warszawa
Tilmeldt 28. Nov 08
Indlæg ialt: 277
Fra  Biz i Polen (del af firmaet Søren Christensen) Skrevet kl. 12:18
Hvor mange stjerner giver du? :

Gilpa.dk :

Hej

Jeg har for overtaget et firma der importerer foder til hunde og katte - og videresælger direkte til kunde via webshop og til opdrættere og andre forhandlere.

Den hjemmeside/webshop (www.gilpa.dk) jeg overtog er Joomla 1,5 med VirtueMart 1.1.4.
Jeg har forsøgt at opdatere siden og shoppen så godt som platformen tilllader det.

Jeg er i gang med at flytte vores økonomistyring til e-conomic og det ville være dejligt hvis fakturering og kundedata kan gøres lidt lettere, med en integration mellem webshoppen  og e-conomics, hvilket jeg tvivler på kan lade sig gøre med min nuværende platform.

Jeg anvender GLS og kan via et modul få kunderne til at vælge pakkeshop og automatisere udskrivelse af labels - blot ikke via Joomla og VirtueMart.

Jeg har set lidt på SmartWeb og kan se at det på nogle punkter opfylder det jeg efterlyser. Men skal jeg til at flytte platform, vil jeg være sikker på at jeg gør det rigtige første gang. Så hellere bruge lidt mere tid på forberedelsen og ende med den rigtige løsning.

Er der nogle ting skal skal være opmærksom på?
Forslag til løsning?

Hej

Hvad med at bruge RedShop? Det har alt det du efterspørger inkl. integration med e-conomic og understøtter Joomla 1.5. Muligheden for at opgradere til Joomla 2.5 er også tilstede, hvilket jeg vil anbefale.

Kan give dig et godt tilbud på det.

Dbh. Søren

Rådgiver om det polske marked på bl.a. bizipolen.dk og har også en business news side.

Fra Odense
Tilmeldt 27. Aug 12
Indlæg ialt: 100
Fra  redHOST APS Trendbazaar A/S Skrevet kl. 12:34
Hvor mange stjerner giver du? :

Det lugter bestemt af at en opgradering til Joomla 2.5 + redSHOP ville være fornuftigt for dig. Da det har alt det du efterspørger. 

Og det kan vi selvfølgelig lave, da vi har lavet redSHOP: http://redweb.dk/joomla-webshops 

Ellers kan redSHOP findes her: http://redcomponent.com/redcomponent/redshop 

Og ja, jeg har selvfølgelig lidt farvede briller på :-)

Har det en interesse, så send mig en PM med dine kontaktoplysninger, så får jeg en relevant person til at ringe dig op. Selvfølgelig uforpligtende. 

Mvh

Jesper

Fra Thorsø
Tilmeldt 23. Feb 13
Indlæg ialt: 334
Fra  Joomlakonsulenten.dk Skrevet kl. 12:58
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Erik,

E-conomics har selv en løsning på en integration af e-conomic og Virtuemart.

http://www.e-conomic.dk/apps/webshops/iex

Kig på den.

Lige som der blive anbefalet her i tråden, vil jeg også anbefale en opdatering af Joomla til 2.5 og Virtuemart til version 2.0.xx.

Side 2 ud af 2 (16 indlæg)