Okay, lad os sige man har en side der hedder svend.html
Vil der være nogen forskel på om det er:
/svend/svend.html
eller bare i "roden"
svend.html
Generelt er det bedste at ligge centrale undersider så tæt på roden så muligt. Så ja, der er en forskel. Dermed ikke sagt, at du skal ligge 90% undersiderne på et større website i roden, bare for at komme så tæt på roden så muligt. I så fald kan det være bedre, at dele de enkelt undersider op i forskellige undermapper efter emne.
Om du ligger en enkelt underside i /svend.html eller /svend/svendt.html, spiller dog en relativ lille rolle i det samlede game. Antager vi at en given underside har nøjagtig de samme interne links, vil placeringen direkte i roden dog være bedre end end placering i en undermappe. Husk dog på at Googles algoritmer består af flere hundrede parmetre, hvorfor at du skal passe meget på med kun at holde fokus på nogle få parmetre. Med andre ord kan du sagtens kompensere for dine undersiders placering væk fra roden, ved at være en anelse mere skarp på nogle af de mange andre parmetre, som Google ligger vægt på.
Er du i en meget konkurrencepræget niche, kan du dog blive nød til at optimere på alt hvad det er muligt at optimere på. I så fald tæller selv de mindste detaljer, hvorfor at man naturligvis prøver at få alle de små detaljer med. Nogle af de mere fanatiske WordPress brugere benytter derfor også en .html endelse i deres linkstuktur, da det opfattes som værende tættere på roden, end en "pænere" linkstuktur. Hedder din uderside derfor minside.dk/niels vil den blive opfattet som liggende i undermappen /niels, i modsætning til hvis undersiden ligger på minside.dk/niels.html, som opfattes som værende i roden.
- Emil