Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Ny konkurrent til Ebay?

Side 1 ud af 1 (5 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 23:32
Hvor mange stjerner giver du? :

Ved ikke om jeg er den eneste der har lagt mærke til de nye Box sider:

http://www.lightinthebox.com/
http://www.dropinthebox.com/
http://www.miniinthebox.com
 
Man kan få næsten alting verdenen til en rimlig billig pris og gratis fragt. Deres website er lavet sådan at hvis man er fra danmark (dk-ip) så er priserne og alt tekst på dansk, fragt tiden af 1-5 dage  

og så har de over 300K likes på facebook og sender til 170 lande

Nogle der ved Hvem de er, hvordan deres forretning kører, siden de kan sælge så billigt, og sende så hurtigt? 

Fra Højbjerg
Tilmeldt 13. May 12
Indlæg ialt: 696
Fra  PhoneWear Skrevet kl. 00:07
Hvor mange stjerner giver du? :

Godaften,

Ville egentlig ikke kommentere på tråden, men kunne ikke lade være. Du skriver, at deres fragt tid er 1-5 dage. Det er mig en gåde, hvor du har det fra. Jeg er ret sikker på, at alle deres varer bliver sendt fra Kina, og kigger man på deres 'Beregnet Leveringstid' (http://www.lightinthebox.com/da/knowledge-base/c1217/a2999.html), så er den hurtigste behandlingstid+fragt tid omkring 5-9 dage med fremskyndet forsendelse. Og det spænder helt op til 36-46 dage.

God jul :)

Mvh.

Lars Thomsen

Find massere af billige iPhone og iPad covers på www.phonewear.dk

Fra Aabenraa
Tilmeldt 14. Apr 12
Indlæg ialt: 273
Fra  Duet IT Skrevet kl. 01:47
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg er ikke så imponeret som mange andre ér. Ikke at der er noget i vejen med siden som sådan, men reelt er det jo blot en samlet oversigt over diverse varer fra Asien til en billig mønt. Man har kunnet købe samme varer til samme priser, længe før inabox-siderne kom til verden.

Derudover er de i min optik ikke særlig gode til at oplyse hvor varerne sendes fra, hvis man ikke lige leder specifikt efter det. Jeg har oplevet et par rundt omkring, som er blevet overrasket med en hilsen fra toldvæsnet.

Jeg har til gode at se fordele i siderne, i forhold til de eksisterende muligheder som Ebay, Aliexpress, Dealextreme mm.

Jeg er sikker på deres indtjening er mærkbar, og idéen ville jeg da gerne selv have kommet på, men det er ikke ligefrem en dyb tallerken der er opfundet. Måske nok nærmere en oversigt der gør det nemmere for den almindelige bruger, at finde den dybe tallerken som vedkommende leder efter. Smile

Tilmeldt 23. May 08
Indlæg ialt: 3316
Fra  Easypie ApS Skrevet kl. 03:36
Hvor mange stjerner giver du? :

"ny" konkurrent som har eksisteret siden 2006... Der findes i hvert fald 20 sider, der tilbyder lignende sortiment til samme prisniveau - de har eksisteret længe.

Fragtraterne bliver kunstingt substitueret i Kina, ligesom volumen er enorm = latterligt lave fragtpriser. Du kan sende en pakke fra Kina til hele verden for 1/10 del af prisen, som det koster fra København til Århus med PostDK.

170 lande er som udgangspunkt postservice, derfor tager det normaltvis 2-4 uger, afhængigt af hvor i Kina det sendes fra (Kina har utrolig mange hubs, så din pakke kan lande på adskillige postkontorer, før det overhoved kommer ud af landet).

Men med kurérløsning kan en pakke snildt leveres indenfor 3-4 dage til de fleste større byer :) 

Fra Odense
Tilmeldt 5. Oct 05
Indlæg ialt: 868
Skrevet kl. 08:49
Hvor mange stjerner giver du? :

Det med tolden er jo som sagt også en vigtig ting at have i mente. Når man modtager en seddel med told. moms og gebyr opkrævning kan den gode handel pludseligt virke en hel del dårligere. Faldt selv over siden forleden dag, og da var rigtigt nok billige, men ugennemskueligheden over hvor meget jeg rent faktsk ville komme til at betale gjorde at i stedet søgte efter en dansk sælger. Det var godt nok en del dyrere, men så slap jeg for ubehagelige overraskelser.

Side 1 ud af 1 (5 indlæg)