Hvis man er flere som ønsker at anvende samme firmanavn, og man i øvrigt er enige om det, hvordan regulerer man så det på den nemmeste måde. Altså man er fx tre med hvert sit firma (fx ApS''er) som anvender navnene:
Verdensfirmaet Jørgen Jørgensen ApS
Verdensfirmaet Peter Petersen ApS
Verdensfirmaet Niels Nielsen ApS
Reguleringen skulle da bestå i:
Krav for at nye kan få lov at indgå og bruge firmanavnet (fx enighed herom blandt de øvrige og krav til markedsføring)
Ved misligeholdelse at fratvinge retten til at bruge navnet
Ved salg af retten til at bruge navnet til tredjepart, enten helt eller delvist, hvordan fordeler man så indtægten herfra?
Og, i øvrigt, gør det nogen forskel om det fælles navn indgår i virksomhedens primære navn eller om det alene er som binavn?
Hvis man skal sætte sig på et firmanavn, som du beskriver, kræver det at du har et varemærke eller lignende, som beskytter dit navn. Selvom jeg havde et selskab med navnet Verdensfirmaet DK ApS kan du godt oprette et der hedder "Verdensfirmaet Danmark ApS" eller "Verdensfirmaet D K ApS", eller noget andet der ligner. Men vis du skriver "CocaCola" i stedet for "Verdensfirmaet" får du helt sikkert problemer.
Det du leder efter er et franchise-koncept eller lignende.
Ja, præcis, er der nogen der kender til en slags franchise koncept light, så vi undgår at det bliver for kompliceret rent juridisk og i forhold til selskabskonstruktion?