Er du også ved at være grundig træt af hele tiden at slette SPAM mails fra virksomheder, der udgiver sig som kommende fra VISA?
Det er jeg - og da mailen hele tiden kommer i alle mulige udgaver og nogen gange uden korrekt e-mail som afsender, kan man ikke en gang markere nogle af mailene som uønsket.
Men det du kan gøre er, at sætte Guiden regler til at sende disse mails i "Uønsket post" for dig.
Her har jeg været inde i indstillingerne "Avanceret" og har indtastet diverse kombinationer af ord der bliver brugt.
Se billedet herunder:
Du skal selvfølgelig være opmærksom på at checke din "uønsket post" med jævne mellemrum så du ikke mister en mail indeholdende f.eks. password som du har bedt om.
Sorry John, det skulle jeg selvfølgelig have skrevet: Outlook.
Sagen er, at Spam normalt ikke er et problem; men I dette tilfælde retter afsenderen hele tiden på afsendermail og indhold og så ryger de desværre igennem spamfiltrene.
Man skulle tro, at nogen har set sig sur på Visa og bare vil gøre alt for at ødelægge deres forretning ved at spamme i deres navn.