Fik en lille tanke i anledning af denne tråd.
Tænk hvor mange scenarier der hver dag bliver opstillet på Amino og hvor mange fornuftige svar der egentlig kommer. Det er jo alt fra ide, til opstart og videre i drift.
Hvis man samlede alle svar, der er givet igennem tiden om f.eks. at starte en webshop, drive en webshop osv. er der næsten givet en forretningsplan.
Kunne det ikke være sjovt, hvis Amino skabte et scenarie om en person eller flere, der ønskede at starte et eller andet. Ud fra nogle rammer og fremgangmåder skabt af Amino (afstemning, debat?), skulle brugerne så i fællesskab finde et marked, en ide, udvikle ideen og til sidst skabe en forretningsplan, hvor alle har haft mulighed, for at byde ind på det område, hvor de har kompetencer.
Man kender det fra HHX, hvor man i afsætning skulle opfinde en virksomhed og lave en forretningsplan. Det her kunne være den helt store og langt bedre udgave af HHX opgaven.
Amino sætter rammerne og brugerne skaber forretningsplanen.