Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Hvordan køber man et optaget domæne?

Side 1 ud af 2 (17 indlæg)
Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 14:24
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Aminoer,

hvordan køber man et optaget domæne som ejes af en anden person, men hvor der ikke er en hjemmeside tilknyttet? 

Mvh Mr-Chill :)

Fra Odense C
Tilmeldt 4. Mar 12
Indlæg ialt: 969
Skrevet kl. 14:29
Hvor mange stjerner giver du? :

Du finder frem til ejeren og beder ham sælge eller venter til hans års eje af domænet udløber og køber det før ham.

Seneste personlige projekt er siden om datingsiderne: http://finddating.dk/. Søger Googles top. Kan vi hjælpe hinanden? PM mig!

Fra Ballerup
Tilmeldt 6. Jun 08
Indlæg ialt: 16489
Fra  Poledanser underholdning danser Skrevet kl. 14:33
Hvor mange stjerner giver du? :

er det ikke betalt til næste periode kan du med fordel stille dig i vente list på domænet så du får det når det deaktiveres og er frit efter de 3 måneder hvor det har været deaktiveret https://www.dk-hostmaster.dk/selvbetjening/venteliste/?no_cache=1

poledancer.dk klik bestil shows altid god priser og lange shows

Tilmeldt 11. Jul 12
Indlæg ialt: 6
Fra  HSP Skrevet kl. 14:38
Hvor mange stjerner giver du? :

Hvis du mener at have ret til domænet, eller i hvert fald bedre brug, så kan du jo tage det i domæneklagenævnet.

Det kunne godt lyde lidt som en domænehaj eller i hvert fald én som ikke ved hvad han skal bruge domænet til siden der ikke er nogen side på overhovedet. - Jeg synes selv at det er lidt svineri bare at lade domæner stå. Så kan man i det mindste pege dem til noget meningsfuldt.

Tilmeldt 25. Jun 10
Indlæg ialt: 62
Skrevet kl. 14:50
Hvor mange stjerner giver du? :

Meget interessant med domæneklagenævnet. 

Jeg ønsker selv et domaine, som er optaget og som siden 2006 kun har en og samme forside, hvor domainenavnet står og intet andet. 

Er det dyrt at gå igennem domæneklagenævnet?



Fra Harlev J
Tilmeldt 20. Mar 11
Indlæg ialt: 517
Fra  IN-MediaWeb ApS Skrevet kl. 14:54
Hvor mange stjerner giver du? :
Tilmeldt 25. Jun 10
Indlæg ialt: 62
Skrevet kl. 14:58
Hvor mange stjerner giver du? :

Tusinde tak, Mikkel!

Jeg har allerede skrevet til domaineklagestyrelsen,  men lige hvad jeg har brug for 

Fra Viby J
Tilmeldt 24. Feb 07
Indlæg ialt: 604
Fra  HelpSoft ApS Skrevet kl. 15:04
Hvor mange stjerner giver du? :

Men inden I går i krig med at snuppe et domænenavn fra andre, så husk at I kan risikere at blive et meget omtalt emne steder som Computerworld og lignende. 

Ofte, så vil det på ingen måde gavne den der forsøger at snuppe et domæne fra andre, medmindre at de krænker ens varemærke (som i øvrigt har eksisteret længere tid end omdiskuterede domæne). 

Den der med at registrere et firma, med samme navn som et eksisterende domæne og så forsøge at tage det fra folk - det er bare for lavt i mine øjne. Så er man for uopfindsom og man fortjener turen i mediemøllen. 

Ja, jeg synes da også selv det er træls at nogen har været hurtigere, til at få et navn jeg godt kunne tænke mig - men trist for mig, de var hurtigere og det må jeg bare leve med. 

Bare lige mine 5 cent - om det der med at tage andre folks ting :)

/Frands - HelpSoft ApS

Mangler du et SSL Certifikat? Vi sælger billige SSL certifikater 

Fra Harlev J
Tilmeldt 20. Mar 11
Indlæg ialt: 517
Fra  IN-MediaWeb ApS Skrevet kl. 15:06
Hvor mange stjerner giver du? :

Omvendt er det jo heller ikke fair at folk registrerer domæner - uden at bruge dem til noget. Men ja, ellers har du da ret.

Jeg ville også altid forsøge først at forhøre mig om ikke man for en fair pris kunne overtage domænet. 

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 15:08
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

selvom der ikke er side på domænet kan det jo godt blive brugt til mail... har jeg set utallige eksempler på

Side 1 ud af 2 (17 indlæg)