Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Hvor langt sprøjter 6 BAR egentlig igennem luften ?

Side 1 ud af 2 (13 indlæg)
Tilmeldt 29. Nov 10
Indlæg ialt: 0
Skrevet kl. 19:35
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej aminoer

Nu et lidt underligt spørgsmål måske ;)

Men har noget et vandtryk på 6 BAR hvor langt vil det så flyve igennem luft ved vindstille forhold ?

Kan man stille det sådan op ?

Håber på lidt hjælp

/Mikkel

Fra 3210 Vejby
Tilmeldt 2. Mar 11
Indlæg ialt: 47178
Fra  John Hannover Skrevet kl. 19:43
Hvor mange stjerner giver du? :

ikke uden i alle fald at nævne væsken (udgår fra vand) OG slangens diameter og åbning - ligesom der vel sker et vist tab over længden, men uha jeg er ikke specialist, men du skal i alle fald ha det med. (du ved hvis du maser vandslangen så sprøjter den længere, uden at trykket fra vandværket jo blev øget

vh

Tilmeldt 29. Nov 10
Indlæg ialt: 0
Skrevet kl. 19:46
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej john

Ja se nu bliver du en del teknisk ;) Men ja man får jo mere tryg på f.eks en vandslange hvis man klemmer enden :)

Det jeg har kig på er en mobil højtrygsrenser og i tvivl om den ville være kraftig nok til at kunne sprøjte op på tagryggen af et alm. parcelhus :)

Der står nemlig intet om det, blot at den kan levere fra 3 - 9 BAR så der er jeg på bar bund :)

Tilmeldt 30. Aug 10
Indlæg ialt: 282
Fra  Amarisas International Co., Ltd. Skrevet kl. 20:23
Hvor mange stjerner giver du? :

6 bar svarer til 60 meters vandsøjle igennem et lodret rør. Når det så skal sprøjte igennem luften, vil det så ikke nå ret langt op, men jeg gætter på at de få meter du skal have det op, er noget den godt kan klare.

Mvh Lars Larsen

Fra Middelfart
Tilmeldt 28. May 10
Indlæg ialt: 176
Skrevet kl. 21:11
Hvor mange stjerner giver du? :

:0)
Jeg har 350 bar og 21L i minuttet og syntes ikke at det er nok. Hvor længe vil du bruge pr. Kunde ? Det lyder lidt som om du ikke helt har prøvet det før. Du vil tjene bedre på at pudse vinduer med det udstyr. Hvis du vil dræbe rødderne i mos så skal du bruge lang tid på et parcelhus..

Fra Stenløse
Tilmeldt 23. Jun 06
Indlæg ialt: 3040
Fra  iMARKETING Skrevet kl. 21:16
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Mikkel

Med en 1/2" vandslange uden dyse som du holder i en højde på 1 meter og med en vinkel på ca. 45 grader opefter vil du ved 6 bar kunne sprøjte mellem 4 og 8 meter målt vandret.

Venlig hilsen,

Christian

Fra Middelfart
Tilmeldt 28. May 10
Indlæg ialt: 176
Skrevet kl. 21:29
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Okay det lød lidt for negativt. Ikke for at tage pusten fra dig men med lidt vind så får du ikke vædet taget ordentligt på kort tid. Men men alting har jo en start. Lav et langt teleskoprør på 5 m.

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 00:03
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Mikkel og Sarah:
Det jeg har kig på er en mobil højtrygsrenser og i tvivl om den ville være kraftig nok til at kunne sprøjte op på tagryggen af et alm. parcelhus

Overvej at de fleste tage har bedst af at blive spulet oppefra og ned fremfor nedefra og op hvor vand kan trænge op under samlinger og ind i konstruktionen - det gælder også tagryggen, der ofte er åben mht. ventilation.

Tilmeldt 29. Nov 10
Indlæg ialt: 0
Skrevet kl. 05:17
Hvor mange stjerner giver du? :

Mange tak for alle jeres svar :)

Grunden til jeg spørg er at de fleste udstyr der kan klare en del mere tryk koster en del flere penge, som jeg pt ikke har :) Det var mest for at komme igang og få det prøvet af..

Udover tanken om mobilkompressor har jeg lige fået et rentvandsanlæg hjem fra england hvor jeg kan pudse vinduer i 10 meters højde fra jorden og der havde jeg faktisk også tanken om at kunne blande noget algerens ind via en beholder, men der mangler jo en kompressor til at give vand nok ikke ? (Dani) ellers vil jeg blive glad hvis nogen kan henvise til en sådan beholder og mulighed til mit indkøbte anlæg

Tilmeldt 29. Nov 10
Indlæg ialt: 0
Skrevet kl. 06:30
Hvor mange stjerner giver du? :
Side 1 ud af 2 (13 indlæg)