Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Ewire og brug af logo

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)
  • 1
Fra Køge
Tilmeldt 22. Jun 07
Indlæg ialt: 52
Fra  3dKids Skrevet kl. 08:07
Hvor mange stjerner giver du? :
Hej alle
Jeg står og er på nippet til at åbne webshop og hari den forbindelse været på udkig efter hvilken betalingsservice der var bedst til mit formål. Pt. kigger jeg på Ewire og har et par spørgsmål.

Hvordan er jeres erfaring med Ewire?
Hvor lang tid går der fra man opretter til man er aktiv? (Nets op til 5 uger)
Der står i Ewires betingelser at man SKAL benytte Ewires logo på siden Og man ikke må benytte andre logoer uden tilladelse fra de respektive. Vil det sige jeg ikke må sætte logo på de forskellige kort som Ewire kan modtage? Altså Dankort, Visa og Master fx.?

Tak

3dKids.dk - Gipsafstøbninger af baby hånd og fod i utrolig 3D.

Et minde for livet.

Fra Københavnsområdet
Tilmeldt 16. Mar 11
Indlæg ialt: 712
Skrevet kl. 15:17
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg har kun sat ewire op systemmæssigt for et års tid siden, men har ikke selv benyttet det aktivt.

Her er, hvad jeg umiddelbart ved om ewire (med forbehold for at min viden er ca. 1 år gammel): Ewire fungerer i samme stil, som den internationale pendent, PayPal (ewire er blot rettet mod Danmark/Skandinavien, hvor PayPal er internationalt rettet). Begge fungerer, som en elektronisk pengepung, hvor du kan modtage betalinger via en hjemmeside (erhverv) og overføre penge til andre konti - f.eks. din egen bankkonto.

Ewire kræver ikke at køberen opretter en konto ifb. med køb af dine varer. Det sker dog automatisk ved transaktionen (uden at kunden bemærker dette i købsprocessen), og kunden får efterfølgende tilsendt en mail med information om oprettelsen af brugeren/kontoen. Herefter er det op til kunden, hvorvidt han/hun ønsker at benytte kontoen. Husk at nævne oprettelsen for kunderne i dine handelsbetingelser.

Så vidt jeg ved, er du kørende lige så snart kontoen er oprettet (jeg er ikke bekendt med at der er ventetid på oprettelsen).

Du skal benytte ewires eget logo, men du kan benytte deres egen grafik, hvor nogle enkelte betalings- og kreditkort fremgår (du finder logopakken her: http://www.ewire.dk/dk/integration/ressourcer.aspx).

Visa, Mastercard osv. er selvstændige virksomheder, og da du kun indgår en aftale med ewire (ikke de respektive virksomheder), må du derfor ikke benytte deres logoer uden nærmere aftale.

Jeg håber at det besvarer dine spørgsmål.

Tilmeldt 9. Nov 11
Indlæg ialt: 55
Skrevet kl. 09:00
Hvor mange stjerner giver du? :

Hejsa

Jesper Nerløe har sådan set forklaret det ganske fint. Jeg har dog et par enkelte tilføjelser :)

Når din ewire erhvervskonto er oprettet (Ewire business light koster 395,- i oprettelse og derefter ingen årsgebyr, kun transaktionsgebyr) så er den klar til brug med det samme.

Hvis du bruger ewire behøber du ikke en aftale med NETS eller nogen andre, og derfor må du ikke bruge deres betalingskort logoer på din side. Ewire har lavet et logo (som også indeholder VISA, Mastarcard osv) som vi har fået godkendt af de respektive firmaer. Derfor anbefaler vi, at du bruger dette logo på din side. Du kan finde det i bunden af denne side (logopakke) http://www.ewire.dk/dk/integration/ressourcer.aspx

Som Jesper Nerløe har forklaret, så sender ewire systemet en email til din kunde efter afsluttet køb. Denne email kan slås fra, hvis det generer ordre flowet.

Skriv gerne til mig, hvis du har flere spørgsmål :)

Med venlig hilsen
Thomas
(Ewire medarbejder)

Fra Kbh
Tilmeldt 7. Sep 10
Indlæg ialt: 216
Fra  C&C Detail I/S Skrevet kl. 10:43
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg kan varmt anbefale Ewire.

Vær dog opmærksom på at man ikke kan returnere penge til kd igennem systemet.

Der har vi været nødsaget til at bede kd om reg- og kontonummer. (Har kunder dog ikke haft noget imod, så har ikke været det store problem)

 

køb snørebånd på snøre-bånd.dk

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)