Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Bindestreg i mit domæne eller ej?

Side 2 ud af 2 (15 indlæg)
Tilmeldt 13. Sep 09
Indlæg ialt: 31
Skrevet kl. 22:30
Hvor mange stjerner giver du? :

Eller Opgraderer-Fester, Opgrader-Festen

Fra København S
Tilmeldt 1. Feb 06
Indlæg ialt: 3533
Fra  Kim Tetzlaff ApS Kim Tetzlaff Ejendom Skrevet kl. 22:32
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Stokholm Jewelry:

Hej Jonas , 

Jeg synes at du skal starte med at købe domænet uden bindestreg, du kan altid købe domænet med bindestreg senere. Og så kan du få det til at gå ind på det normale domæne uden bindestreg. 

Best regards / Bedste hilsner

Frederik - Stokholm Jewelry 

Det er ikke en god ide, da det så bare gør at andre vil og kan købe det andet. Ud fra det eksempel han giver, vil jeg ikke mene at det er ulovligt for en anden at købe det med bindestreg. uanset hvilket han vælger, bør han købe begge, både for at sikre domænet, men også for at sikre hvis folk glemmer at skrive bindestreg, at folk så lander på hans side, eller omvendt, selvom det nok ikke vil være tilfældet.

uanset hvad er det altid bedst at købe begge, og for 2x45kr om året er det nu også givet godt ud.

til trådstarter, jeg ville vælge domænet med bindestreg som hoveddomænet, set ud fra dit eksempel, da det ellers kan være svært at læse, og kan være svært for google at gennemskue helt. Men hvis dine eksempler faktisk er de domæner du overvejer at købe, ville jeg nok lige overveje det endnu engang, da de ikke er helt gode og nemme at huske.

MVH Kim


Kim Tetzlaff


🚀 Hastighedsekspert ⚙️WordPress hjemmesider 🎯SEO
Siden 1995 - hjemmeside Udvikling og teknisk optimering af hjemmesider
👉 Mere om mig

Fra Svenstrup J
Tilmeldt 24. Sep 10
Indlæg ialt: 862
Fra  Dansk Elektronikreparation Systemservice Skrevet kl. 22:32
Hvor mange stjerner giver du? :

Jonas Krogslund Jensen:
Mange tak for svaret. Jeg har dog et andet og lidt enklere domænenavn, men har samme stil som mit eksempel. Dette er blot for min store frygt for domænehajer :-)

Helt fint. Men svært at svare præcist, når man ikke kender det eksakte domæne. Men du burde også have en fornuftig baggrund at vurdere det på nu (læs ogsså Kim's blogindlæg)

dbh
Kenneth

Læs om alle fordelene ved en varmepumpe på varmepumpeoversigten.dk

Fra København S
Tilmeldt 1. Feb 06
Indlæg ialt: 3533
Fra  Kim Tetzlaff ApS Kim Tetzlaff Ejendom Skrevet kl. 22:32
Hvor mange stjerner giver du? :

Kenneth Wellin:
Nu har jeg ikke læst Kim's blogindlæg om domæne med eller uden bindestreg - men jeg er da sikker på, at det er godt! Smile
Takker ;)


Kim Tetzlaff


🚀 Hastighedsekspert ⚙️WordPress hjemmesider 🎯SEO
Siden 1995 - hjemmeside Udvikling og teknisk optimering af hjemmesider
👉 Mere om mig

Fra Korsør
Tilmeldt 10. Mar 12
Indlæg ialt: 366
Fra  Pravour Filmbureau Skrevet kl. 22:41
Hvor mange stjerner giver du? :

Mange tak for alle jeres svar. Jeg vil arbejde lidt videre på det hele :-)

Side 2 ud af 2 (15 indlæg)