Hej Sidder og arbejder på at åbne en bar for unge studerende.
Og undre mig over hvordan det kan være så dyrt at gå på barer..
Men mit store spørgsmål er hvorfor er det alle barer vælger at sælger Carlsberg/Tuborg i stedet for at satse på danske discount øl som fx. Harboe eller dansk pilsner?
sælger Carlsberg/Tuborg i stedet for at satse på danske discount øl
Ganske nemt, en bar er en forretning hvor der skal tjenes penge, der er ikke penge i at sælge Harboe for 8 kr når du kan sælge en Carlsberg for 18, derfor.
De store bryggerier tilbyder ofte gode rabatter, gratis fadølsanlæg, service, tøj og merchandise hvis man kun fører deres øl (i hvert fald som fadøl). Og så er besparelsen selv ved Normalpris ikke så stor fra de kendte mærker til discountmærkerne. Men hvis du vil sælge billigst muligt, er det jo bare at undersøge, hvem der giver det bedste tilbud, når du medregner alt inkl. Løbende vedligeholdelse af fadølsanlæg osv.
Generelt er flaskeøl billigst og der sparer du nemt lidt ved at købe discount