Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Opstart af returpant-system og genbrugsfirma i Spanien.

Side 2 ud af 3 (21 indlæg)
Fra Kbh
Tilmeldt 23. Jan 11
Indlæg ialt: 387
Fra  www.hjemfisk.com Skrevet kl. 22:00
Hvor mange stjerner giver du? :

men hvorfor fungere det så i dk hvor lønningen er blandt de højeste i verden?

Fra Kgs Lyngby
Tilmeldt 7. Apr 09
Indlæg ialt: 2798
Fra  Infospray Media Skrevet kl. 08:17
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Vi har det ikke i Danmark udfra en økonomisk ide men udfra en økologisk ide. Det er politik ikke penge.

Hvis bryggerierne/detailhandlen kunne blive fri for pantsystemet tror jeg nu nok de ville blive rigtig glade. 

Derimod tjenes der penge på at levere de maskiner som Danmark ved lov skal bruge til vores pantsystem.

Som en anden skriver så er dåser måske dit bedste "bet" hvis du vil forfølge det. De er jo lavet af aluminium som altid kan sælges. Jeg kender dog ikke markedsprisen på dette og om det på nogen måde vil kunne betale sig at samle dem sammen hvis din timepris er meget højere end 20 bobs.

MEN: Respekt for at der er en ung fyr herinde der tænker stort (iværksætter med et helt land som kunde) istedet for at det altid skal handle om den næste lille webshop eller affiliate side Yes

Fra Brønshøj
Tilmeldt 15. Jun 11
Indlæg ialt: 1191
Fra  Jens Andersen Web-Integration Skrevet kl. 23:44
Hvor mange stjerner giver du? :

Kan man ikke samle flasker og dåser i en container med indbygget flaskeautomat?

Så kunne man lave et samarbejde med den virksomhed som i Danmark modtager flasker og dåser, efter de er blevet afleveret i fx. Føtex.

Så kunne man vel få lavet nogle containere med automater der kunne give penge tilbage direkte, ligesom i sodavandsautomater.

Bare en ide

/Jens

Redigering og Opdatering af hjemmesider. Responsive Webdesign Hjemmeside? Se YDELSER  Ring for tilbud tlf: 40431253

Tilmeldt 27. Dec 09
Indlæg ialt: 2029
Skrevet kl. 08:47
Hvor mange stjerner giver du? :
Det handler om få dem til at se glas, jern, metal, plastic osv...
som råvarer og ikke affald.

Du kan undersöge priserne på råvare fex papir og aluminum for at se om der penge at tjene.

Der er ikke penge i pant, men der er penge i råvarer.
Tilmeldt 27. Dec 09
Indlæg ialt: 2029
Skrevet kl. 08:56
Hvor mange stjerner giver du? :
Rasmus Lindgren:
Som en anden skriver så er dåser måske dit bedste "bet" hvis du vil forfølge det. De er jo lavet af aluminium som altid kan sælges. Jeg kender dog ikke markedsprisen på dette og om det på nogen måde vil kunne betale sig at samle dem sammen hvis din timepris er meget højere end 20 bobs.


Aluminium prisen ligger på ca 1800 dollars per ton
Fra Odense
Tilmeldt 5. Oct 05
Indlæg ialt: 868
Skrevet kl. 09:05
Hvor mange stjerner giver du? :

Som flere skriver så er selve pantsystemet politisk vedtaget, og ikke noget der er lavet for at tjene penge. Det samme gør sig vist nok gældende for affaldssorteringen, hvor det er kommunerne der vælger hvor meget sortering de mener folk skal gøre. Nogle steder har de faktisk skåret ned på sorteringen, så folk nu kun har husholdningsaffald og papir, for at sparer penge på affaldssorteringen. Men det betyder jo ikke at der ikke kan laves penge på affald, men det kræver nok du tænker lidt mere alternativt.

Man kunne jo evt. forestille sig at du laver aftaler med spanske udlejere om at du opstiller papirs og dåsecontainere udfor deres boligblokke, og at de derved sparer penge på renoveringen eftersom der kommer noget mindre i den blandede container. Hvis du opstiller containerne gratis får du så til gengæld pengene for at indleverer det til genbrug.

Eller du kan måske lave sådan en hjemis agtig service hvor du kører rundt og samler folks dåser ind, når de så har leveret x antal kilo så får de x antal euro. På den måde kan du måske få folk til at sorterer dåserne for sig, og faktisk gemme dem til du eller dine ansatte kommer forbi hver anden uge eller hvor tit det skal være.

Du kunne også snakke med lokale virksomheder og fortælle dem at hvis de f.eks. sorterer pap og plast, så vil du give x antal kroner pr tons, i stedet for at de skal betale for at komme af med det. Du kan så sælge det videre til en højere pris til genbrug.

Uanset hvad så skal finde ud af hvordan du får så stor volume i det at det kan løbe rundt, for i Danmark er der vist ikke nogen der tjener penge på håndtering af sorteret husholdningsaffald, til gengæld er der nogen der tjener penge når vi snakker virksomhedsaffald.

Fra Kgs Lyngby
Tilmeldt 7. Apr 09
Indlæg ialt: 2798
Fra  Infospray Media Skrevet kl. 10:50
Hvor mange stjerner giver du? :

Michael_N:
Rasmus Lindgren:
Som en anden skriver så er dåser måske dit bedste "bet" hvis du vil forfølge det. De er jo lavet af aluminium som altid kan sælges. Jeg kender dog ikke markedsprisen på dette og om det på nogen måde vil kunne betale sig at samle dem sammen hvis din timepris er meget højere end 20 bobs.


Aluminium prisen ligger på ca 1800 dollars per ton

Ja ok, så skal man sør'me samle lidt sammen før man har til en big mac menu :)

Tilmeldt 30. Aug 10
Indlæg ialt: 282
Fra  Amarisas International Co., Ltd. Skrevet kl. 11:59
Hvor mange stjerner giver du? :

Her i Thailand bliver affaldet (grov) sorteret af nogle iværksættere Smile som kører rundt og samler affald ind. Mange mennesker smider alt i skralderen, men der er også en del mennesker, som samler dåser, glas flasker, plastic flasker og pap/papir mm. sammen, og sælger det til de trehjulede motorcykler med lad, som kommer forbi jævnligt.

Det fungerer på flere planer lige fra bumsen, der samler salgbare ting fra skraldespande og vejkanten, over de som kører rund og udelukkende henter og betaler for affaldet ude i villakvarterene og hos virksomhederne, og til deciderede firmaer, som køber affaldet fra de små samlere. Disse virksomheder behandler så affaldet, og sælger det videre til fabrikker som råmaterialer. Jeg ved der er penge i det sidste, og faktisk er der vist nok mange penge i det, hvis man kan få sig etableret et sted i midten af det eksisterende marked, og hvis man kan overkomme de forhindringer man vil møde, når man starter sådan noget op i Thailand.

Fra Slagelse
Tilmeldt 9. May 09
Indlæg ialt: 742
Fra  Bureau Kronberg Slagelse.News Skrevet kl. 14:11
Hvor mange stjerner giver du? :

Da jeg var barn, samlede spejderne aviser sammen, og derfor gemte man sine aviser til de kom forbi, men i dag hvor man vist selv sorterer i Danmark, så er der vel ingen grund til at samle ind længere.

Stadig er der nogle i Danmark, som samler "åbnedimser" fra øldåser sammen til at lave fx kunstige ben i fx Thailand.

I forlængelse af Lars forklaring, så kommer skraldebilen omkring kl. 21.00 hver dag i min gade i Bangkok, og før den kommer, smider man sit affald i en pose ud på gaden foran døren (ejeren af gaden vil vist ikke have grimme skraldespande stående i dagtimerne). Der er heller ikke rigtig plads.

Før skraldebilen kommer, så kommer de nævnte affaldssamlerne og rodder ens skrald igennem, men de er mere organiserede end som så. Hvis man ikke har en tjenestepige, som selv kan tjene ekstra på at sælge noget af ens affald, så forsøger affaldssamlerne at lave en aftale med huset, og her i huset min kone, så hun sørger for, at en samler får glasflaskerne, en anden plastikflaskerne, måske en tredje dåserne og så videre. Det er så en slags "velgørenhed", at hun bruger tid på selv at sortere, og selv at få det givet til de rette personer.

Det er altså en slagsfødekæde, men hvor dem i bunden tjener næsten ingenting, men har det værste arbejde, nemlig at rodde i andre folks skrald.

Systemet fungerer dog godt i Thailand, da de ikke går sultne i seng, men man kan ikke blive rig af det i hverken Danmark, Thailand eller Spanien. Der er enten tale om småpenge, politik eller velgørenhed på den ene eller anden vis.

Et eller andet sted højere oppe i systemet begynder der naturligvis at være penge i det, men at få etableret et netvæk så man på den ene eller anden vis kan få fat i flasker og lignende vil nok blive en udfordring.

Hilsen, Robert

Fra Sønderborg
Tilmeldt 27. Aug 10
Indlæg ialt: 83
Fra  Betweens Skrevet kl. 14:19
Hvor mange stjerner giver du? :

Idéen er fin nok, men det ville ikke kunne lade sig gøre. 

Det drejer sig om miljøpolitik og det er Spanien nok interesseret i at Danmark skal blande sig i. 

http://www.betweens.dk/shop/frontpage.html - Køb børnetøj, drengetøj og pigetøj hos Betweens.dk

Side 2 ud af 3 (21 indlæg)