Hvis det skal køre d. 4. og du ikke har en Dankort aftale, så kan jeg kun se en mulighed gennem fx moneybookers eller paypal via et website. Det kan hurtigt strikkes sammen, men er nok ikke det du ønsker.
Det er rigtig irriterende. Og at de gør det med så kort varsel er lidt til grin.
Ja man må sige, det er ikke den mest optimale løsning, men den kan jo gå hen og blive nødvendig!
jeg må sige jeg syntes også det virker meget uprofessionelt, at de inden for 3 dage lukker for muligheden, for at modtage visa. Men det er jo desværre ikke iZettle vi kan give skylden..
Men det hjælper vel ikke at Squareup kommer til Skandinavien fordi det er VISA som har ændret deres regler og det vil vel også gælde for Squareup.
Det andet problem med Squareup er vel at det ikke ser ud til at de kan klare chip kort. Du må vel næsten ikke bruge de gamle dankort terminaler uden chip i dag.
Det virker ret mærkeligt når Izettle er PCI godkendt og støttet af MasterCard. Jeg ved godt at Visa Europa og Visa Inc, er to forskellige selskaber, men hvordan kan Visa Inc. godkende Square som er baseret på den forældede magnetstribe teknologi, men ikke Izettle som bruger EMV
Jeg under mig i øvrigt også over, at Izettle stadigt må modtage Visa kort i Sverige. Hvis Visa mener, at løsningen er usikker, så bør det da gælde alle markeder?
Jeg står med de samme tanker Kristian, det virker meget lidt gennemtænkt!
jeg håber snart de får sikkerheden ved brug af Visa og iZettle bragt iorden, så vi kan få den hurtige mobile betaling igen! Men det hjælper mig jo desværre bare ikke, i min situation lige pt.
Der er det system der hedder Jumio - de tager en procentdel ligesom paypal og iZettle gør, de tager så ikke dankort, men de tager VISA og mastercard. Hvis man har webcam i computeren kan man bare sætte kortet op foran det, og så registrerer den oplysninger med det samme, så skal man kunne skrive sit cvc nummer bagefter. Der er dog ikke nogen frontend til det, så man skal lige have en programmør til at lave en simpel løsning, hvor du bare taster et beløb ind. Det burde ikke tage mere end et par timer, og hvis det er, kan vi være behjælpelige med det :)