Tak for svaret :D
Selve produktionen af bogen, er det "bare" at skrive den i feks word og så gemme den i? Og så sende filen til dem der køber den?
Vi er her jo først og fremmest for at hjælpe hinanden :-)
I princippet er det 'så simpelt'. Når du når "så langt" at det hele er skrevet, tror jeg du gør dig selv en stor tjeneste ved at opstøve et bureau der er mestre i at opsætte publikationer, samt evt. en habil grafiker der kan brygge en god forside sammen. Sådan så den i dens udtryk minder om en rigtig bog. Det bør du kunne gøre relativt billigt (jeg kan ikke give en pris, for det kommer naturligvis an på HVOR godt, du mener det skal være.).
Når du så har opsætningen af din færdige ebog på plads - dvs dit egentlige produkt, så sætter du en side op med en betalingsløsning. Det kan være paypal hvis du ikke påregner at sælge alt for mange kopier til at starte med, men ideelt har du en opsætning der modtager alle danske kort via fx. QuickPay :-)
Den side du sætter op, kan du sætte op med fx. WooCommerce eller WP E-Commerce (shopsystemer) og sætte dem op til salg af digitale produkter. På den måde, sender systemet helt automatisk en kopi af dit produkt til kunden, når betalingen er gennemført. :-) Imens kan du tjene kassen og bruge tiden på nye ideer der kan tjene dig penge.
Amino huser nok de vel to mest succesrige folk hvad angår e-bøger i DK, Thomas Rosenstand (SEO-LEX 10-11-12) og Martin Thorborg (E-Pusher 1.0-2.0-3.0).
Se på hvad de gør for at sælge endnu flere kopier af deres e-bøger. Giv et gratis kapitel. Lav en light-edition hvor man får præsenteret alle problemerne man skal være opmærksom på, men skal købe bogen for at få løsningerne på.
Send mange opfølgende mails til de der downloader en light-version mv.
:-)
Lykke til!
mvh
Thomas Astrup