Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

opstart af enkeltmandsvirksomhed ? - Kan det svare sig ?

Side 1 ud af 1 (5 indlæg)
  • 1
Fra Korsør
Tilmeldt 26. Feb 09
Indlæg ialt: 5072
Fra  Sliknet Thai-invest aps Skrevet kl. 19:31
Hvor mange stjerner giver du? :

For en ung, som omsætter for under 50.000,- om året på et slags selvstændigt fritidsjob.

Idag udstedes blot privat faktura, men ved at stifte et firma, kunne omkostninger til PC , tel. mv. vel fradrages helt eller delvist ?

Er der andre forhold der taler for imod ?

 

Fra Harlev J
Tilmeldt 20. Mar 11
Indlæg ialt: 517
Fra  IN-MediaWeb ApS Skrevet kl. 19:33
Hvor mange stjerner giver du? :

Det vil også virke mere "seriøst" overfor dine kunder med et CVR nummer og at skrive moms på regningen - omvendt, hvis dine kunder er private, så er det jo ingen fordel at skulle skrive moms på.

Så det korte svar...det afhænger af hvem dine kunder er...

\Mikkel

Fra Kolding
Tilmeldt 12. May 12
Indlæg ialt: 312
Fra  LabSec - timepris: 200 kr. Skrevet kl. 19:37
Hvor mange stjerner giver du? :

der vil være visse pros and cons ang. fradrag

men det vil for mig virke underligt at du kan trække momsen fra uden du er moms registeret det det bliver du først hvis der omsættes for mere end 50.000 og hvis det bliver aktuelt vil jeg gøre dig opmærksom på bogføring loven 

Fra 3210 Vejby
Tilmeldt 2. Mar 11
Indlæg ialt: 47188
Fra  John Hannover Skrevet kl. 20:01
Hvor mange stjerner giver du? :

Som nævnt - private har jo ikke glæde af at du skal lægge moms på alt salg - så er det til private er det ikke en fordel, for firmaer er det ligemeget.

Du kan sagtens CVR og momsregistrere dig selv om du sælger/omsætter for under 50.000 kr

Du skal regne med lidt administration af moms - indberetninger + udvidet selvangivelse når du har CVR med regnskabspligt i.h.t. regnskabsloven

vh

Fra Korsør
Tilmeldt 26. Feb 09
Indlæg ialt: 5072
Fra  Sliknet Thai-invest aps Skrevet kl. 20:09
Hvor mange stjerner giver du? :

Hun servicerer stort set kun erhverv, og som der nævnes betyder det jo ikke noget for virksomheden om der er moms eller ej.

Men på køb af aktiver som der kan fradrages, mister hun så selv momsfradraget - men det er vel også det... Mod så at slippe for løbende indberetninger.

Men nu f.eks en ny PC - hvordan skal hun fradrage den i regnskabet / med hvilken %-del - det er jo vanskeligt at sige hvor meget den bruges privat/erhverv..

 

 

Side 1 ud af 1 (5 indlæg)