Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Forslag til hvordan man kan skaffe flere brugere?

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 17. Feb 07
Indlæg ialt: 79
Skrevet kl. 22:37
Hvor mange stjerner giver du? :
 Jeg har startet www.uddannelsesdebat.dk, iløbet af et par uger har den haft 200 unikke brugere.

hvad gør i for at skaffe flere besøgende?

 

m.v.h.

 

 

 

 


Fra Roskilde
Tilmeldt 30. Jul 06
Indlæg ialt: 2298
Skrevet kl. 09:01
Hvor mange stjerner giver du? :
Google er et godt sted at starte.

Sæt dig i de potentielle brugeres sted. Hvilke ord tror du de søger på på google? Sørg så for at disse ord optræder på dine sider.

Du kan også få en counter fra nogle af de gratis "counter netværk" som fx. chart.dk

Fra Silicon Valley (USA)
Tilmeldt 31. Mar 05
Indlæg ialt: 4047
Fra  InspireAnalytics Inc. Skrevet kl. 09:32
Hvor mange stjerner giver du? :
Nu er jeg ikke ligefrem i målgruppen (sagde bye bye til uddannelse for mange år siden ), men jeg ville nok hurtigt forlade siden igen. Jeg synes at den ser meget ufærdig ud, og ligner mest noget der lige er sat op for sjov og kedsomhedens skyld. Hvorfor bruge Joomla til en debatside? Er der ikke andre debatsystemer som ville være bedre end et CMS? Desuden er siden "Joomla out-of-the-box". Der er ikke brugt meget krudt på at customize den.

Nå, det var lidt ris - her kommer lidt ros.

Det er et superfedt domænenavn. Jeg tror virkelig på at der er et behov for en debatside for unge under uddannelse. Hvis man er folkeskoleelev kunne det virkelig være fedt at debattere med elever på gymnasium, handelsskole eller teknisk skole. Så får man langt mere indblik i de forskellige studieretninger end blot ved at deltage i et åbent-hus arrangement, eller lærers beskrivelser. Det samme gælder for gymnasie- og handelsskoleelever som vil kunne debattere med studerende på videregående uddannelser. For de videregående uddannelser kunne der køre debatter om specialer, studieretninger, SU, det første job etc. Der er virkelig basis for at opbygget en fed debat.

Mit råd er at få debatsiden til at virke mere professionel og troværdig. En 10 minutters standard installation er ikke professionel. Og send så en A4 eller A3 planche til skoler og studiesteder og bed studierådgiverne om at hænge den op hvor den vil blive set. Det er ikke noget som behøver koste en formue.

Held og lykke med siden!

mvh Carsten
Tilmeldt 17. Feb 07
Indlæg ialt: 79
Skrevet kl. 10:40
Hvor mange stjerner giver du? :
Tak for kritikken, imens vi skriver sammen er der ved at blive lavet et mere professionelt og unikt design til siden.

 




Side 1 ud af 1 (4 indlæg)