Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Ingen refusion på fysiske varer?

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 6. May 12
Indlæg ialt: 100
Skrevet kl. 15:44
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej,
Jeg står med en sælger i UK som nægter at trække momsen fra, det skal siges det en normal butik ikke ikke egentlig leverandør.
Dette tænkte jeg så jeg bare ville omgå med momsrefusion, så jeg skrev til en af disse firmaer som kan stå for den slags hvis man ikke selv gider. Hvortil de svarer, man ikke kan få refusion på varer som forlader UK, men kun hotel osv... Er det virkelig sandt, har læst masser andre versioner herinde f.eks???

Fra Taastrup
Tilmeldt 27. Oct 08
Indlæg ialt: 154
Skrevet kl. 16:20
Hvor mange stjerner giver du? :

Selv hej :-)

Er sælger en engelsk detailbutik? Er dette tilfældet, kan det være grunden til, at han kun vil sælge med moms.

Hvis du allerede har købt varen/varerne, så synes jeg, du skal gøre forsøget - men jeg vil dog ikke lægge hovedet på blokken og garantere, at du kan få momsen retur.....for jeg er lige blevet klippet, det vil være penge ud af vinduet ;-)

Håber, det kan bruges :-)

Med venlig hilsen

Leon Nielsen

Fra Herlufmagle
Tilmeldt 10. Nov 06
Indlæg ialt: 3019
Fra  CFO Solutions ApS Skrevet kl. 09:54
Hvor mange stjerner giver du? :

Hvis du ikke kan få det engelske firma til at trække momsen fra, så kan du få momsen tilbage fra de engelske myndigheder. Det er dog lidt omstændigt, så det nemmeste er helt klart at få sælger til at trække momsen.

Du kan ikke få SKAT i Danmark til at refundere dig pengene, da salgsmomsen jo er indbetalt til England, og ikke Danmark.

 

Fra København
Tilmeldt 30. Jul 07
Indlæg ialt: 2196
Skrevet kl. 10:04
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej,

Danske detailhandlere fratrækker heller ikke moms på fakturaen, medmindre det er til en ambassade.

Før i tiden svindledes der vildt med dette, fordi købere sagde at varen skulle sendes til udlandet, men det var ikke altid sandt og så ender detailhandleren med problemet.

I Danmark gør man idag det, at varerne leveres til toldfrit område (altså frihavn eller lignende) og overdrages til speditør/shippingfirma, som klarerer til toldmyndigheder og får momsen retur for dig.

Det er nok samme fremgangsmåde i England desværre.

Ellers skal du finde detailhandlerens grossist og købe derigennem uden moms - men det er nok ikke særligt nemt og det er slet ikke sikkert at han har varerne fra europæisk grossist.

Mange hilsner,

Flemming

Fra Herlufmagle
Tilmeldt 10. Nov 06
Indlæg ialt: 3019
Fra  CFO Solutions ApS Skrevet kl. 10:33
Hvor mange stjerner giver du? :

Flemming:

Danske detailhandlere fratrækker heller ikke moms på fakturaen, medmindre det er til en ambassade.

Ja, når sælger trækker momsen fra, så er det også sælgers ansvar, at varen forlader landet.

Så hvis der er tale om, at trådstarter er gået ind i en butik i England og vil have dem til at trække momsen fra, så kan det ikke lade sig gøre.

 

Fra Taastrup
Tilmeldt 27. Oct 08
Indlæg ialt: 154
Skrevet kl. 15:33
Hvor mange stjerner giver du? :

Det er sikkert ikke aktuelt for dig, MartinDr, men det skal da lige med, at momsrefusion generelt kun er muligt, hvis momsreglerne i det enkelte land giver mulighed for at løfte momsen på den pågældende udgift.

Uden for EU kan der være yderligere krav.

Dette var blot en servicemeddelse :-)

Med venlig hilsen

Leon Nielsen

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 15:55
Hvor mange stjerner giver du? :

MartinDr:
Jeg står med en sælger i UK som nægter at trække momsen fra, det skal siges det en normal butik ikke ikke egentlig leverandør.

Det kan være at den pågældende virksomhed ikke er registreret/godkendt til at sende udenlandsk - eller at der er forbundet  med besvær og risiko. Umiddelbart er mit gæt også, at momsen ikke kan tilbagesøges via SKAT (det typisk ikke varer som kan godtgøres).

/Henrik

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)