Hej Aminoer. Jeg købte for et år siden en Msi gx640 fra fcomputer Jeg har ofte haft problemer med at den ikke vil starte, og det gik helt galt i forrige uge hvor den slet ikke gad noget. Jeg sendte den derfor til reparation som fcomputer sagde jeg skulle. I dag har jeg så fået den. Jeg var så glad for at få den igen!. Men nu viser det sig at den stadig har det samme problem som før... Den står bare og recover systemet, og det har den nu gjort i 3 timer. Jeg har fået en rapport tilbage fra infocare som har repareret den hvor der står : Reinstalleret, BIOS opdateret. testet ok. Intet af det passer dog.... Hvad gør jeg? Kan jeg kræve at få pengene tilbage? |
kasp992a:Hej Aminoer.
Jeg købte for et år siden en Msi gx640 fra fcomputer
Jeg har ofte haft problemer med at den ikke vil starte, og det gik helt galt i forrige uge hvor den slet ikke gad noget.
Jeg sendte den derfor til reparation som fcomputer sagde jeg skulle. I dag har jeg så fået den. Jeg var så glad for at få den igen!. Men nu viser det sig at den stadig har det samme problem som før... Den står bare og recover systemet, og det har den nu gjort i 3 timer.
Jeg har fået en rapport tilbage fra infocare som har repareret den hvor der står : Reinstalleret, BIOS opdateret. testet ok.
Intet af det passer dog....
Hvad gør jeg? Kan jeg kræve at få pengene tilbage?
Først og fremmest, SUPER irriterende når ens computer skal til rep. den er umulig at undvære. Har selv lige sendt min egen afsten, snøft....
Nå men tilbage til emnet, først og fremmest syntes jeg du skal passe på med at hænge fcomputer ud for problemer med produktet. Det er som udgangspunkt producenterne (eller en samarbejdspartner hertil) der står for selve reperationerne af computerne indenfor reklamationstiden, så den har med al sandsynlighed slet ikke være i hænderne på fcomputer.
Hvis jeg var dig, ville jeg tage fat i fcomputer og og forklare dem om situationen. Mon ikke de er lige så interesseret i at deres leverandører behandler kunderne ordentligt? og desuden har de selvfølgelig også et ansvar for at skidtet fungerer... :)
Mvh Thomas