Jeg har kigget på en masse wordpresshjemmesider nu. Fælles for mange af dem er at de vælger at fylde deres sidebar ud med seneste kommentarer, seneste indlæg, tags osv. Er det fordi det er godt i forhold til SEO eller hvordan ? :)
Jeg har kigget på en masse wordpress hjemmesider nu. Fælles for mange af dem er at de vælger at fylde deres sidebar ud med seneste kommentarer, seneste indlæg, tags osv. Er det fordi det er godt i forhold til SEO eller hvordan ? :)
Jeg gør det selv fordi jeg synes det er relevant for brugeren.
Eksempelvis med Seneste indlæg, så hjælper den 'widget' nok ikke særlig meget på forsiden, men når personen læser et indlæg så istedet for at gå til forsiden igen, kan han lige hurtigt klikke ude i siden. Det gør at de besøgende læser flere artikler, og dermed større chance for at de klikker på reklamerne.
Jeg ved ikke om det giver noget SEO, men jeg gør det blot for brugervenligheden.
Faktum er at interne links er godt for SEO, hvorfor seneste indlæg osv. i sidebar på WordPress ofte er en god måde at give seneste indlæg noget styrke, lige efter at de bliver udgivet.
Det er selvfølgelig også brugervenligt at brugeren kan henledes til nyeste indlæg, men hvis ikke du udgiver ret mange indlæg, kan det også blive en udstilling af at din WordPressblog ikke er særlig dynamisk. Så det er - som meget andet - en balance.
Mvh Daniel Nielsen - marketingmedarbejder hos online marketing bureau Atak Advertising & Marketing