Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Hvilket CMS system til en simpel salgs-side

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 18. Apr 11
Indlæg ialt: 4
Skrevet kl. 01:04
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej,

Jeg skal have startet en ny hjemmeside op, ikke en decideret webshop, men nærmere en "produkt-præsentations-side", dvs. hvor en evt. køber ikke kan bestille og betale varen direkte på siden, men istedet skal tage kontakt for at aftale nærmere. Faktisk præcis ligesom en bil-handlers hjemmeside.

Antallet af varer vil på samme måde variere løbende, men vil typisk ligge et sted mellem 20 og 50.

Siden skal være i flere forskellige sprog på samme domæne, dvs. skal let kunne ændres af den besøgende. For at spare noget løbende indtastning omkring produkterne forestiller jeg mig evt. nogle faste valg ved oprettelse, som systemet så automatisk oversætter til de 3 sprog.

Mit spørgsmål er så: Kan nogen her anbefale et fornuftigt system til sådan en opgave?

Vil jo gerne orientere mig lidt inden jeg finder en mand til opgaven :-)

På forhånd mange tak

Fra Ballerup
Tilmeldt 6. Jun 08
Indlæg ialt: 16489
Fra  Poledanser underholdning danser Skrevet kl. 01:11
Hvor mange stjerner giver du? :

jeg ville vælge prestashop da det fungere nemt selv at opdatere for mig

poledancer.dk klik bestil shows altid god priser og lange shows

Fra bagsværd
Tilmeldt 28. Mar 06
Indlæg ialt: 165
Skrevet kl. 17:11
Hvor mange stjerner giver du? :

jeg ville Google noget i stil med lead generating homepage service eller lign, hvis det er signups eller kontakter du er ude efter, er det vel lead generering du skal bruge.

Tilmeldt 9. Aug 11
Indlæg ialt: 0
Skrevet kl. 17:56
Hvor mange stjerner giver du? :
Fra Hellerup
Tilmeldt 11. Apr 06
Indlæg ialt: 3722
Fra  CloudSprout Skrevet kl. 18:22
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Webito

Prøv at kig på vores CloudSprout system, det er genialt til slags sider, som ligger lige i grænselandet imellem et almindeligt site og en webshop.

Der er masser af andre systemer, der sagtens vil kunne løse din opgave, grunden til at du skal vælge CloudSprout, er at den designer du vælger til opgaven, så kan lave den uden at hjælp fra en udvikler, på den måde spare du en masse penge og samtidigt med at du får en professional side.

Hvis dit site ikke er ret stort, under 200 Mb og 3 Gb trafik så er det gratis at hoste på CloudSprout.

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 18:44
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej

Man kan lave en god løsning i Drupal 7 med produktsider og flere sprog. Du kan f.eks. ændre sprog ved at klikke på flag.

Lige gyldig hvilket cms du vælger, vil automatisk oversættelse være et problem, da det går galt med fagudtryk. Ofte kan google translate bruges til at oversætte, og så rette til manuelt.

Du kan evt. se mine priser på: www.soenderupmedia.dk , men min hjemmeside er ikke helt færdig endnu.

Med venlig hilsen

Karsten

Tilmeldt 18. Apr 11
Indlæg ialt: 4
Skrevet kl. 17:17
Hvor mange stjerner giver du? :

Tak for de mange gode ideer og svar.

Jeg havde selv et godt øje til Wordpress i forvejen, men vil da klart tage et kig på de øvrige ideer som også er kommet.

Også tak til dem som har sendt mig PB med tilbud osv, skal dog lige have styr på lidt flere detaljer førend jeg er handelsklar ;-)

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)