Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Advarsel: Falske emails i omløb fra kreditkortsvindlere!

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 6. Sep 10
Indlæg ialt: 343
Skrevet kl. 17:08
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 4,5 stjerner givet af 2 person

Hej Amino'er Smile

Lige en kort besked om en svindler-mail, som er i omløb fra "VERIFIED BY VISA"

Mailen ser meget troværdig ud og lyder nogenlunde som "Dit kreditkort er brugt på et børneporno site den og den dato og derfor er dit kreditkort suspenderet for undersøgelse bla bla bla.

Jeg har været i kontakt med VISA og de sender altså aldrig mails ud på den måde. De ringer deres kunder op, hvis der skulle ske sådan noget.

Kreditkort svindlerne beder også om, at man går ind på et bestemt link under domænet www-visa-dk.com for at følge en "vejledning" så man kan opdatere sine personlige oplysninger. Smart tænkt og der skal nok være nogle, der falder i fælden. Derfor denne advarsel.

Er der noget man kan gøre fra "vores" side, når vi opdager at svindlere ligefrem bruger et domæne til at udføre sine ulovligheder? Jeg ved at FBI har en svindler/bedrager afdeling (FRAUD DIVISION), men skal man så højt op og melde det, nu når det er internationalt? 

WHOIS på www-visa-dk.com:

Domain Name: WWW-VISA-DK.COM Registrar: REGISTER.COM, INC. Whois Server: whois.register.com Referral URL: http://www.register.com Name Server: A.NS.INTERLAND.NET Name Server: B.NS.INTERLAND.NET Name Server: C.NS.INTERLAND.NET Status: clientTransferProhibited Updated Date: 05-mar-2012 Creation Date: 05-mar-2012 Expiration Date: 05-mar-2013 Der må kunne spores nogle folk via dette domæne. Vi lever trods alt i 2012. Nogen idéer eller råd?
Fra Philippines
Tilmeldt 30. Nov 11
Indlæg ialt: 252
Fra  Brand a Game / DasmaDesign Skrevet kl. 17:18
Hvor mange stjerner giver du? :

Du sender bare oplysningerne til politiet, så tager de sig af det.

Web design kr. 5 mio. Se profil eller hop til .....

Tilmeldt 6. Sep 10
Indlæg ialt: 343
Skrevet kl. 17:38
Hvor mange stjerner giver du? :

Kim:

Du sender bare oplysningerne til politiet, så tager de sig af det.

Er hermed gjort Smile

Nu er de generelt underbemandet og har oplevet deres "sortering og prioritering" af sager, derfor søgte jeg andre alternativer. 

Fra Philippines
Tilmeldt 30. Nov 11
Indlæg ialt: 252
Fra  Brand a Game / DasmaDesign Skrevet kl. 18:05
Hvor mange stjerner giver du? :

Det flyver hen til deres IT afdeling, som har tjek på de ting.

Da sager af den art som regel er organiseret, tager de fat i Interpol og FBI, hvis problemet viser sig at være af stigende karakter.

Så jo flere, som videregiver "problemet", jo bedre.

Web design kr. 5 mio. Se profil eller hop til .....

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)