Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Feedback på vores nye web-shop www.apple-store.dk

Side 3 ud af 9 (86 indlæg)
Fra København
Tilmeldt 30. May 06
Indlæg ialt: 992
Fra  Firmafon Skrevet kl. 16:26 | Låst
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Peter Hansen J:

man tak for jeres feedback     :-)

vil ikke bruge mere tid her, 

Peter, forstå mig ret. vi forsøger blot at hjælpe dig.

Hvis Apples advokater finder dit site (hvilket de helt sikkert gør) så vil du først modtage en klagesag fra domæneklagenævnet, og hvis de keder sig den dag vil du blive sagsøgt for en lang række krænkelser. 

Luk din webshop med det samme, fjern alt hvad Apple har trademark osv på og lav en god, unik shop der sælger apple produkter, med dit eget brand, egen identitet mv.

Fra Aarhus
Tilmeldt 20. May 09
Indlæg ialt: 1367
Fra  Market Extensions Styrpaavarmen Skrevet kl. 16:27 | Låst
Hvor mange stjerner giver du? :

av av av! Den kan godt gå hen og blive led når Apple har vendt snuden forbi Indifferent

Overvej lige at læse Niklas besked igen, han rammer den spot on!

Hos www.bedrenaetter.dk sælger jeg alt til soveværelset. Skal du have en ny seng? 

Tilmeldt 26. Feb 12
Indlæg ialt: 21
Skrevet kl. 16:28 | Låst
Hvor mange stjerner giver du? :
Fra København
Tilmeldt 30. May 06
Indlæg ialt: 992
Fra  Firmafon Skrevet kl. 16:30 | Låst
Hvor mange stjerner giver du? :

Peter Hansen J:
De har også problemer med domænenavnet. Men den store forskel er at dit site er en webshop og di villeder brugerne til at tro at dit site er et officielt apple website.
Lut til os, luk dit site.
Tilmeldt 26. Feb 12
Indlæg ialt: 21
Skrevet kl. 16:31 | Låst
Hvor mange stjerner giver du? :

kig her http://mac-computers.com/ eller her http://buyapple.com/

Fra København
Tilmeldt 30. May 06
Indlæg ialt: 992
Fra  Firmafon Skrevet kl. 16:34 | Låst
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Peter Hansen J:

kig her http://mac-computers.com/

De har slet ikke de samme lovovertrædelser som du har.
Peter, der er ingen diskussion, dit site er som minimum i strid med de ting jeg tidligere har listet. Derudover kunne jeg også godt forstille mig at forbrugerombudsmanden ville være noget skeptisk overfor din villedelse af forbrugere.
Fra København
Tilmeldt 4. Aug 06
Indlæg ialt: 1286
Skrevet kl. 16:35 | Låst
Hvor mange stjerner giver du? :

Peter Hansen J:

man tak for jeres feedback     :-)

vil ikke bruge mere tid her, 

Altså...bliver nødt til at tale med store bogstaver...For FANDEN...Hvordan kan det være du vælger ikke at lytte? Du kommer med et par henvisninger, men fordi andre gør noget, så betyder da ikke at du bare har frit spil.

Der er ingen her der er ude på at rådgive dig tåbeligt...Jeg fik engang sag på halsen for at bruge bil producent logo'er uden tilladelse...Det er altså ikke særlig fedt, at blive kontaktet af en advokat lige pludseligt...

Tilmeldt 26. Feb 12
Indlæg ialt: 21
Skrevet kl. 16:38 | Låst
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 1,0 stjerner givet af 5 person

ok du for rat jeg får fred    Niklas    du taler og taler min ven

forbrugerombudsman hvad snakker du om mand. du er jo helt væk   

og dk hostmaster har sku da selv godkendt.  :-)

jeg har også humacshop.dk    og 200 til :-)

Tilmeldt 26. Feb 12
Indlæg ialt: 21
Skrevet kl. 16:39 | Låst
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 1,0 stjerner givet af 1 person

vi har da undersøgt tingene før vi går i gang

Jeg slutter nu, så vær glad for det ikke er jeres shop :-)

ha en god dag alle    en ting mere vi har over 67 website .com .dk m.v .-)

så vi ved godt hvordan man laver Penge :-)

Tilmeldt 21. Mar 10
Indlæg ialt: 1725
Fra  Profitize Skrevet kl. 16:40 | Låst
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 2 person

Jeg tror faktisk det er første gang i mit liv jeg har set et website der bryder mere eller mindre ALLE love.

Jeg synes det er synd at du er ligeglad med hvad folk siger til dig i tråden.

Så nu får du det fra en der lever af at rådgive virksomheder korrekt om websites, webshops og markedsføring.

Alt hvad du har fået afvide indtil nu er korrekt. 

Det er ulovligt at bruge deres logo. Det er trademark infridgement og Apple går sindsygt meget op i at forfølge den slags.

Foruden det, så er det ulovligt at webshoppen forvirrer forbrugerne til at tro at der er tale om Apple Store, der også er et trademark, så igen samme lov der overtrædes, samtidig med at det vil få den danske forbrugerombudsmand til at se rødt lys - Samtidig med at du indenfor de første par måneder sikkert får et par hundrede negative reviews fra folk der pludselig opdager at de ikke har købt fra Apple.

Domænet kan du godt vinke farvel til. Når apple opdager det vil de lave en Domæneklage, så de tager det fra dig. Et domæner er ikke noget du kan EJE. Det er noget man lejer. Og i alle situationer kan andre komme og sige at de har mere ret til det domæne end dig.. hvis de kan bevise det. Og her vil domæneklagerådet afgøre hvem der har mest ret til domænet. Hvem tror du har mest ret til Apple-Store ? Apple.. Eller dig ?

Samtidig vil ALLE dine forsøg på markedsføring faktisk også være ulovlige, da du igen ikke må bruge det navn du har valgt.

Kort sagt. Du er fucked.

Jeg ville virkelig gerne vide hvem der har hjulpet dig med at få lavet det site, hvis det ikke er noget du selv har lavet. . De burde fandme ristes får dårlig rådgivning.

Se for din egen skyld at få lukket ned i en fart inden du dømmer dig selv til at spendere resten af dit liv med at betale gæld af til apple for tabt retssag, eller for den sags skyld bruge de næste 10 år i en retssal.

Og nej. Der er ingen af de sites du linker til, der må gøre det de gør og det BLIVER opdaget.

Profitize - Webbureau specialiseret i E-handel & Konverteringsoptimering

Side 3 ud af 9 (86 indlæg)