Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Placeringerne i Google - Statistik på fordeling ?

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 21. Mar 10
Indlæg ialt: 1725
Fra  Profitize Skrevet kl. 16:11
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg er stødt ind i en mindre udfordring. En jeg ikke helt har kunnet finde svar på.

Vi ved jo alle at der ofte er forskel i ens placeringer alt efter om der søges på Google.dk Google.com Google.dk (på nettet) Google.dk(sider fra danmark) osv osv.

Mit spørgsmål går i midlertid på: Findes der et værktøj/statistikker der kan vise hvordan søgningerne så er procentvist er allokeret ud på dem ?

Vi er jo lidt tilbage ved GA's statistik og sammenligning af browser størrelser og dektop vs mobil platform, men findes der et værktøj eller noget statistik der kan vise fordelingen af Googles søgninger på de forskellige førnævnte ? - Det behøver naturligvis ikke være baseret på et søgeord (selvom det ville være optimalt) men allround ville også være fint.

Det er jo altid fedt at ligge nr 1. men det er jo ikke meget værd hvis man gør det på en der kun har 10% af de månedlige søgninger.

Har vi en klogeåge i huset ?  :)

Profitize - Webbureau specialiseret i E-handel & Konverteringsoptimering

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 16:25
Hvor mange stjerner giver du? :

Tag et kig på google webmaster tools, der kan du se average placering af din site ved keywords :) Du kan dog ikke se forskellen på de forskellige google sites så vidt jeg ved.

Tilmeldt 21. Mar 10
Indlæg ialt: 1725
Fra  Profitize Skrevet kl. 17:07
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg kender mine placeringer, jeg kender bare ikke fordelingen af søgningerne, så ja den kan ikke bruges desværre, men tak for dit input.

Profitize - Webbureau specialiseret i E-handel & Konverteringsoptimering

Fra Stoke
Tilmeldt 16. Nov 11
Indlæg ialt: 866
Skrevet kl. 17:09
Hvor mange stjerner giver du? :

Har set et sted at #1 = ca. 40% af søgningerne og så falder det så stødt derefter. Kommer man på side 2 er det en meget lille procentdel der er tilbage.

Tilmeldt 21. Mar 10
Indlæg ialt: 1725
Fra  Profitize Skrevet kl. 17:36
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg tror ikke helt at jeg har været godt nok til at forklare problemstillingen, på min nysgerrighed :) Svarene kommer i hvert fald i øst og vest, selvom de er velmenende - og tak for det.

Lad mig lige opsummere.

Lad os tage et tænkt eksempel:

"Hansensdåseflæsk"  er keywordet. Keywordet har 10.000 søgninger om måneden lokalt

Dette keyword ranker følgende i de forskellige:

Google.dk - sider fra danmark (rank 1)

Google.dk - sider på dansk (rank 2)

Google.dk - Pages from denmark (rank 11)

Spørgsmålet er så hvor mange procent de forskellige optager:

Et eksempel kunne være:

Google.dk - sider fra danmark (rank 1)   (5% - 500 søgninger)

Google.dk - sider på dansk (rank 2)           (5% - 500 søgninger)

Google.dk - Pages from denmark (rank 11)   (90% -  9.000 søgninger)

Som tydeliggjort er det naturligvis ikke så praktisk at glæde sig over 1 pladser, hvis 90% af søgningerne ligger der hvor man ranker mindre godt.

Så er her er spørgsmålet hvordan folk søger statistisk på den fordeling... præcis som ved analyse af GA på hvilke browsere de bruger.

Håber eksemplet gav det lidt mere mening.

Profitize - Webbureau specialiseret i E-handel & Konverteringsoptimering

Fra Hillerød
Tilmeldt 10. Nov 07
Indlæg ialt: 2846
Skrevet kl. 18:05
Hvor mange stjerner giver du? :
Tilmeldt 21. Mar 10
Indlæg ialt: 1725
Fra  Profitize Skrevet kl. 18:10
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Frank. Tusind tak for dit input. Det var præcis den slags artikler jeg havde søgt efter. :)

Profitize - Webbureau specialiseret i E-handel & Konverteringsoptimering

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)