Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Udstilling samt sponsor & velgørenhedssalg.

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)
  • 1
Fra København S
Tilmeldt 27. Sep 06
Indlæg ialt: 411
Fra  Dennis Møller Photography Skrevet kl. 20:01
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej alle. 

Jeg har et spørgsmål.. eller.. et par..

Jeg har i mange år gået med nogle tanker om at lave en udstilling af fotografiske værker.
Mit projekt vil være til ren velgørenhed.. I den forstand at jeg gerne vil lave en udstilling hvor overskuddet skal gå til en forening som kan hjæple en masse mennesker i DK.

Selve projektet vil :

1. Skabe debat om emnet og forhåbentlig økonomisk bidrag.
2. Forhåbentlig salg af fotografier hvor overskud vil gå til projektet.

Umildbart tænker jeg at det ikke vil være svært at finde sponsorere til præcis det her projekt.. Men gode råd til hvordan man bedst henvender sig er selvfølgelig kærkommen..

Min egentlig tanke er.. jeg savner gode input til hvordan man kan sælge de her værker.. 

Normalt er det jo givet at man sælger billederne og så har køber dem hængene.. men i det her tilfælde vil billedet i sig selv måske ikke være siiiindsygt spændende at have hængende pga sagens natur.. Som jeg ik helt kan komme ind på pt da det stadig er på idéfasen..

Det jeg selv er kommet frem til er at man måske kunne sælge billederne.. men selve købet vil være symbolsk for at få nogle penge videre til det gode formål.. og billedet ville så gå til foreningen som kunne have dem hængene.. 

Giver det her mening eller? 

 

Fra Randers
Tilmeldt 19. Apr 10
Indlæg ialt: 217
Fra  LindFoto.dk Skrevet kl. 21:05
Hvor mange stjerner giver du? :

Kunne man måske give flere muligheder for køb...

Ét beløb - hvor det man måske får er i postkortstørrelse - måske med billedet og en eller anden tekst der fortæller man har støttet projektet.

Et andet - og noget  - større beløb hvor man også får selve billedet i måske ca. A3 - indrammet - måske signeret af fotografen.

Måske et beløb midt imellem hvor man blot får billedet uden indramning (og signatur)

På den måde bliver der også mulighed for at støtte med både små og store bidrag.

Fra København S
Tilmeldt 27. Sep 06
Indlæg ialt: 411
Fra  Dennis Møller Photography Skrevet kl. 14:17
Hvor mange stjerner giver du? :

Ja det er bestemt en mulighed.. Det er noteret.. Tak Dirch.

Jeg har et møde fredag med et reklame/kommunikationsbureau som jeg vil have ind over og evt støtte projektet. 
Så det bliver spændende at se hvad de har at sige til hele projektet.  

Fra København
Tilmeldt 24. May 11
Indlæg ialt: 188
Skrevet kl. 14:29
Hvor mange stjerner giver du? :

Måske du kan finde et trykkeri, der vil være med. Så kan en kalender, bog og postkort måske være en mulighed.

Træfældning udføres på Sjælland - Ring og få et tilbud.

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)